Wielkopolska: pielęgniarki nie wypiszą recept od stycznia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Głos Wielkopolski/rynekaptek.pl   05-01-2016, 08:35

Wielkopolska: pielęgniarki nie wypiszą recept od stycznia Pielęgniarki w Wielkopolsce mają do dyspozycji tylko płatne kursy

Od nowego roku pielęgniarki mogą wypisać pacjentom recepty. Ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem, żadna pielęgniarka z Wielkopolski nie zgłosiła się do NFZ, aby dopełnić potrzebnych formalności. Żadna też nie ukończyła wymaganego kursu specjalistycznego. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta: bo kursy miały być, ale ich nie ma.

- Aby móc wypisywać recepty, należy otrzymać dostęp do systemu recept numerowanych, a wcześniej złożyć wniosek - tłumaczy Magdalena Rozumek-Wenc z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Do naszego oddziału nie wpłynął żaden wniosek od pielęgniarki. Prawdopodobnie nie uzyskały one jeszcze uprawnień, aby taki dostęp otrzymać.

Uprawnienia pielęgniarki mogą zdobyć po kursie specjalistycznym – podaje Głos Wielkopolski.

Ministerstwo Zdrowia obiecało siostrom bezpłatne kursy z ordynacji i wypisywania recept. Do tej pory został ogłoszony jedynie konkurs dla realizatorów takich kursów. Ma zostać rozstrzygnięty w pierwszej połowie 2016 roku. Sam kurs ma trwać 100 godzin i być podzielony na dwie części.

W tej chwili pielęgniarki mogą skorzystać z kursów komercyjnych. Ich koszt to 600 złotych. - Dzwonią do nas panie i pytają o kursy bezpłatne, finansowane przez ministerstwo - mówi Maria Łączyńska z Centrum Doskonalenia Kadr Medycznych w Poznaniu. - Wiele z nich przyznaje, że nie ma wyboru. Ich pracodawca wymaga od nich takiego uprawnienia. Na nasz kurs komercyjny nie zapisała się jednak żadna pielęgniarka. 

 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH