Wielkopolska: pielęgniarki nie wypiszą recept od stycznia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Głos Wielkopolski/rynekaptek.pl   05-01-2016, 08:35

Wielkopolska: pielęgniarki nie wypiszą recept od stycznia Pielęgniarki w Wielkopolsce mają do dyspozycji tylko płatne kursy

Od nowego roku pielęgniarki mogą wypisać pacjentom recepty. Ale tylko teoretycznie. W praktyce bowiem, żadna pielęgniarka z Wielkopolski nie zgłosiła się do NFZ, aby dopełnić potrzebnych formalności. Żadna też nie ukończyła wymaganego kursu specjalistycznego. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta: bo kursy miały być, ale ich nie ma.

- Aby móc wypisywać recepty, należy otrzymać dostęp do systemu recept numerowanych, a wcześniej złożyć wniosek - tłumaczy Magdalena Rozumek-Wenc z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Do naszego oddziału nie wpłynął żaden wniosek od pielęgniarki. Prawdopodobnie nie uzyskały one jeszcze uprawnień, aby taki dostęp otrzymać.

Uprawnienia pielęgniarki mogą zdobyć po kursie specjalistycznym – podaje Głos Wielkopolski.

Ministerstwo Zdrowia obiecało siostrom bezpłatne kursy z ordynacji i wypisywania recept. Do tej pory został ogłoszony jedynie konkurs dla realizatorów takich kursów. Ma zostać rozstrzygnięty w pierwszej połowie 2016 roku. Sam kurs ma trwać 100 godzin i być podzielony na dwie części.

W tej chwili pielęgniarki mogą skorzystać z kursów komercyjnych. Ich koszt to 600 złotych. - Dzwonią do nas panie i pytają o kursy bezpłatne, finansowane przez ministerstwo - mówi Maria Łączyńska z Centrum Doskonalenia Kadr Medycznych w Poznaniu. - Wiele z nich przyznaje, że nie ma wyboru. Ich pracodawca wymaga od nich takiego uprawnienia. Na nasz kurs komercyjny nie zapisała się jednak żadna pielęgniarka. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH