Wiemy, ile aptek zgłosiło się do pilotażu ZSMOPL

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   15-09-2016, 09:06

Wiemy, ile aptek zgłosiło się do pilotażu ZSMOPL Do pilotażu ZSMOPL zgłosiły się 23 apteki

Resort zdrowia ogłosił możliwość "dobrowolnego dołączenia aptek do udziału w pilotażu ZSMOPL". Apel o zgłaszanie się aptek propagowała też Naczelna Izba Aptekarska. Z jakim skutkiem?

Mając świadomość ograniczeń w możliwości monitorowania rynku leków, Minister Zdrowia we wrześniu 2014 roku uzyskał potwierdzenie zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych na stworzenia Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL), a od listopada 2014 roku rozpoczął prace projektowe i przygotował specyfikację systemu informatycznego zbierającego niezbędny zakres danych potrzebnych do skutecznego monitorowania rynku.

Wdrożenie rozwiązań przewidywane było na 1 stycznia 2017 roku. Jednak termin ten został przesunięty o rok. Jak wyjaśniał resort zdrowia, związane jest to z "koniecznością przeprowadzenia pilotażu oraz zapewnienia odpowiedniego czasu dla podmiotów uczestniczących w obrocie lekami na dostosowania swoich systemów informatycznych do sprawozdawania danych".

Pilotaż będzie miał na celu sprawdzenie, w jakim zakresie oraz na jakich zasadach dane te powinny być sprawozdawane, aby spełniały swój cel, przy jednoczesnym - jak najmniejszym - obciążaniu podmiotów uczestniczących w systemie.

Przewidziano też możliwość dobrowolnego korzystania z funkcjonalności systemu przez cały 2017 rok. MZ ma nadzieję zebrać w ten sposób informacje z rynku o potencjalnych problemach ze stosowaniem systemu.

W związku z tym resort ogłosił możliwość "dobrowolnego dołączenia aptek do udziału w pilotażu". Z ministerstwa zdrowia komunikat poszedł do Naczelnej Izby Aptekarskiej, a ta zwróciła się z prośbą do izb okręgowych o informowaniu aptek na danych terenie o takiej propozycji.

Jak poinformował nas resort zdrowia, do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi w ramach pilotażu zgłosiły się 23 apteki (20 aptek ogólnodostępnych i 3 apteki szpitalne) oraz 1 punkt apteczny.

Dla przypomnienia, według stanu na dzień 1 września w Polsce było:

- 13 467 aptek ogólnodostępnych
- 1393 punkty apteczne
- 1484 apteki szpitalne i działy farmacji szpitalnej.

 Łącznie: 16 344 podmioty. To oznacza, że na apel ministerstwa odpowiedziało ok. 1,4 aptek na 1000, a MZ będzie czerpać wiedzę na temat funkcjonalności systemu na podstawie danych sprawozdawanych z 0,0014 aptek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH