Wieruszów: nie będziemy dyżurować ani w aptekach, ani "pod telefonem"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   26-04-2016, 10:38

Wieruszów: nie będziemy dyżurować ani w aptekach, ani "pod telefonem"

Starosta wieruszowski nakazał lokalnym aptekom albo pełnienie dyżurów albo podanie numerów telefonów, pod którymi będzie pełniony dyżur aptek w godz. 23.00-7.00. Aptekarze odpowiedzieli: nie ma takiej opcji.

Starosta wystosował do właścicieli aptek z powiatu wieruszowskiego apel o podanie numerów telefonów.

"Dyżury będą odnosiły się do okresów tygodniowych i będą pełnione przez apteki w formie dyżuru telefonicznego w godzinach od 23.00 do 7.00. Brak podania numeru telefonu dyżurnego spowoduje, że dana apteka pełnić będzie dyżur zgodnie z przyjętym harmonogramem, w siedzibie apteki" - zarządził starosta.

Dodał także, iż "niestosowanie się do uchwały będzie skutkować podjęciem odpowiednich kroków prawnych".

W odpowiedzi od aptekarzy otrzymał informację, że ci nie przekażą starostwu numerów telefonów  komórkowych oraz że nie będą dyżurować ani w aptekach, ani "pod telefonem".

- Jesteśmy wysoce oburzeni prowokacyjną i mającą cechy szantażu zawartą w piśmie informacją  o podjęciu wobec nas odpowiednich kroków prawnych" - dodają.

Przypominają, że w Polsce było kilka przypadków, gdzie podobne działania starostów spełzły na niczym. Zarówno Inspekcja Farmaceutyczna, jak i prokuratury odmawiały wszczęcia postępowania przeciwko nie dyżurującym aptekom.

Zwracają uwagę na niestosowność pouczania farmaceutów, jakie są cele działania aptek, szczególnie w ich złej sytuacji finansowej, gdy dyżury są ekonomicznie nieuzasadnione, niewykonalne, zwłaszcza przez apteki  1-2 osobowe (tylko magister farmacji może samodzielnie przebywać w aptece) i prowadzą do bankructwa.

"Skutkiem tego będzie likwidacja aptek, a więc Pan i Pańscy wyborcy  nie otrzymają leków także w ciągu dnia. Wtedy właśnie do Pana i Rady Powiatu będą się kierować mieszkańcy pozbawieni dostępu do leków. Przypominamy, że w sprawie dyżurów aptek, wymagana prawem Opinia Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej jest zgodna z naszym stanowiskiem" - piszą aptekarze powiatu wieruszowskiego.

- Nie pozwolimy, aby przedstawiony  harmonogram dyżurów zmusił nas do nieuzasadnionej logicznie i ekonomicznie pracy ponad siły. To my odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pacjentów - dodają.

Jak niedawno informował Rynek Aptek wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, resort planuje nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, a w jej ramach zmianę zasad pełnienia przez aptekarzy nocnych i świątecznych dyżurów.

- Mamy kilka pomysłów. Nie chodzi nam o penalizację aptekarzy, ale stosowanie zachęt, by chcieli dyżurować. Samorządy powinny się zastanowić, jakie mają narzędzia prawne, by egzekwować lokalne prawo. Jeśli te narzędzia nie działają, to należy pomyśleć, jakie zachęty dla aptekarzy należy wdrożyć, by chcieli prowadzić dyżury nocne i świąteczne - mówił dr Łanda.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH