Wizja e-recept w Polsce znowu się oddala

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   07-10-2015, 10:27

Wizja e-recept w Polsce znowu się oddala E-zdrowie w Polsce wciąż w powijakach

E-recepty czy kontynuacje terapii lekowych przez sms i internet, to nadal dla Polski fantastyka naukowa. Jedyne co działa, to informacje o refundacji i komunikaty GIF.

Jak mówią nieoficjalnie osoby związane z projektem, nikt nie chce podpisać faktur i potwierdzić odbioru "produktu". Bo nic jeszcze nie działa. Tymczasem jeżeli nie zostanie to zrobione do końca roku, nie otrzymamy pieniędzy z KE, która współfinansuje projekt – dowiedziała się Gazeta Prawna.

Choć część systemów już powstała, to nie ma nadal szyny spajającej całość, tak by poszczególne funkcje mogły się między sobą komunikować – np. lekarz wypisujący e-receptę widzi równocześnie historię choroby i może wypisać e-skierowanie do lekarza specjalisty.

Na razie działa jedynie Platforma Publikacyjna, na której będą gromadzone informacje o refundacji leków, prowadzonych konsultacjach społecznych dotyczących ochrony zdrowia, o kolejkach oczekujących na świadczenia medyczne czy też komunikaty Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Prace nad szyną trwają już od 2012 r. Wówczas były rozstrzygnięte pierwsze przetargi. Z powodu zawirowań firma, która miała skończyć prace do końca 2014 r., wycofała się. Zatrudniono nową, która miała skończyć prace do końca tego roku. Już wiadomo, że tak się nie stanie.

Okazuje się, że Polska nie jest jedynym krajem, który nie radzi sobie z e-rewolucją w służbie zdrowia. Niewiele krajów może pochwalić się sukcesem.

W Europie jednym z nielicznych krajów, którym się udało jest Estonia, gdzie już w 2009 r. uruchomiony został system elektronicznego przechowywania i udostępniania danych EHR (z ang. Electronic Health Record). Obecnie wszystkie wystawiane w tym kraju recepty mają formę elektroniczną, a zdecydowana większość, bo aż 70–80 proc., lekarzy komunikuje się z pacjentami za pośrednictwem e-maila.

Według raportu Komisji Europejskiej sprzed kilku miesięcy prym, jeśli chodzi o poziom informatyzacji publicznej służby zdrowia, wiodą Dania, Estonia, Szwecja i Finlandia.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH