Włączenie farmaceuty w proces leczenia to same korzyści

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   14-12-2016, 11:59

Włączenie farmaceuty w proces leczenia to same korzyści Farmaceuci mogliby wspierać lekarzy zarówno w koordynacji terapii lekami, jak i w zapobieganiu chorobom

Gdyby leki były lepiej dobrane, NFZ mógłby zaoszczędzić 925 mln zł w pięć lat na refundacji leków dla osób z cukrzycą. Takich obliczeń dokonała autorka pracy doktorskiej obronionej na Wydziale Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Finlandii w szpitalnym obchodzie oprócz lekarza i pielęgniarki uczestniczy farmaceuta, który decyduje, który antybiotyk i w jakiej dawce zastosować u chorego.

Zdaniem specjalistów włączenie farmaceuty w proces leczenia przyniosłoby korzyść zarówno chorym, jak i oszczędności w wydatkach na leki.

Farmaceuci mogliby wspierać lekarzy zarówno w koordynacji terapii lekami, jak i w zapobieganiu chorobom. Mogliby wykonywać proste testy przesiewowe - pomiary glukozy we krwi czy kontrola ciśnienia. Mogliby propagować zdrowy styl życia oraz sprawować opiekę farmaceutyczną nad przewlekle chorymi, np. diabetykami, którzy z wiekiem mają coraz więcej schorzeń.

Na początku roku Narodowy Fundusz Zdrowia gotów był płacić farmaceutom stawki za porady, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała tę usługę. Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie chce zwiększyć roli farmaceuty w systemie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH