WOIA: zlikwidować proceder nielegalnego wywozu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GIF/ rynekaptek.pl   22-12-2017, 20:05

WOIA:  zlikwidować proceder nielegalnego wywozu Obecnie zjawisko nielegalnego eksportu leków przybrało inną formę. Zamiast aptek do łańcucha włączono niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które nie są kontrolowane przez inspekcję farmaceutyczną (fot. archiwum)

Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska stoi na stanowisku, że dla dobra publicznego i bezpieczeństwa lekowego należy bezwzględnie i natychmiast wdrożyć wszelkie możliwe działania celem rzeczywistego zlikwidowania procederu odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

"Autorytet państwa wymaga egzekwowania obowiązującego prawa nie tylko od zwykłego obywatela, ale również od firm zajmujących się działaniami niezgodnymi z polskim prawem. Przestrzeganie prawa powinno być podstawą polityki lekowej państwa" – podkreślono w piśmie z dnia 21 listopada 2017 roku, które prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Alina Górecka wystosowała do ówczesnego wicepremiera i ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Roczne straty naszego państwa wskutek procederu reeksportu leków refundowanych sięgają czterech miliardów złotych.

- Śmiało można stwierdzić, że obok mafii paliwowej i vatowskiej mamy znakomicie zorganizowaną w Polsce mafię lekową. Mafię, która nie waha się podejmować działań mających na celu zastraszanie organów zajmujących się kontrolą rynku leków – wskazała prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

W piśmie zwrócono uwagę na fakt, że nielegalny wywóz leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie naszego państwa przybrał niepokojące rozmiary, gdy w czasach rządów koalicji PO-PSL Ministerstwo Zdrowia przedstawiło interpretację przepisów dotyczącą cen leków (hurtowych i aptecznych) pozwalającą na sprzedaż poza granicami Polski tychże produktów leczniczych z dowolną marżą, zjawisko to przybrało rozmiar zagrażający bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków.

Wywóz leków z naszego kraju odbywał się przy całkowitej akceptacji ówczesnych władz państwa, a pozorowane działania ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, m.in. zobowiązanie aptek do raportowania odmowy realizacji zamówienia na leki przez hurtownie, nie poprawiały i nie poprawiają dostępności leków określonych jako deficytowe dla pacjenta.

Proceder określany jako „odwrócony łańcuch dystrybucji” ulegał ewolucji. W piśmie do wicepremiera wskazano, że do roku 2016 dominował model polegający na tym, że nieuczciwy przedsiębiorca tworzył łańcuch hurtownia-apteka, w którym leki zwracane były do hurtowni, a następnie sprzedawano je za granicę. Często mieliśmy do czynienia z dwoma obiegami dokumentów: aptecznym, do którego wgląd miał farmaceuta i kierownik apteki, oraz pozaaptecznym dotyczącym reeksportowanych leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH