Wpływ farmaceuty na funkcjonowanie apteki musi być realny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   03-05-2016, 17:31

Wpływ farmaceuty na funkcjonowanie apteki musi być realny Wiceprezes NRA o ustawie o zawodzie farmaceuty

Nie chcemy, by obok siebie funkcjonowały dwa akty prawne, dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem jednej kompleksowej regulacji - ustawy o zawodzie farmaceuty. Na pewno nie chcemy, by była to ustawa fasadowa - mówi Michał Byliniak, wiceprezes NRA.

Rynek Aptek: Resort zdrowia powołał zespół ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. NRA reprezentują w zespole cztery osoby, w tym Pan. Co powinno znaleźć się w tej ustawie?

Michał Byliniak:
Cieszy nas, że Ministerstwo Zdrowia docenia naszą rolę i widzi nas jako partnerów do dyskusji nad tym projektem. Rozumiem, że będziemy rozmawiać o dokładnym opisaniu roli farmaceuty: czym ma się zajmować w obecnych realiach oraz o przyszłości tego zawodu.

Musimy się zastanowić nad obszarami, w których farmaceuci mogliby zwiększać skuteczność systemu ochrony zdrowia, np. przy badaniach klinicznych, ale też nad ich większym zaangażowaniem i udziałem w instytucjach i gremiach, w których pożądana byłaby obecność farmaceuty. Nie zapominamy też o farmaceutach wojskowych, stanowiących mniej liczną, ale równie istotną grupę fachowców.

Praca nad tym projektem jest dużym wyzwaniem. Mamy ustawę o izbach aptekarskich i musimy się zastanowić, jak ma się mieć do tego ustawa o zawodzie farmaceuty. Jeśli spojrzymy na rozwiązania przyjęte przez inne samorządy zawodowe, to ustawa o zawodzie jest jednocześnie ustawą o samorządzie. Nie chcemy, by obok siebie funkcjonowały dwa akty prawne, dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem jednej kompleksowej regulacji - ustawy o zawodzie farmaceuty.

Na pewno nie chcemy, by była to ustawa fasadowa. Ma ona wnosić nową jakość, wyjaśniać, przede wszystkim rolę farmaceutów w systemie i zakres ich odpowiedzialności. Cały czas ta odpowiedzialność nie jest jasno wskazana: za co farmaceuta odpowiada w aptece, co może robić, gdzie jest granica jego aktywności. Musimy też opisać w ustawie opiekę farmaceutyczną w taki sposób, by w przyszłości nie okazało się, że zapis ustawowy uniemożliwia wprowadzenie pewnych usług aptecznych, które obecnie są praktykowane za granicą.

Wkrótce przedstawimy Ministerstwu Zdrowia swoje propozycje. Jesteśmy otwarci na uwagi, bo liczymy się z tym, że resort ma swoje pomysły na to, jak wykorzystać farmaceutów w systemie i jak przy ich pomocy zwiększyć oszczędności i skuteczność. Możliwości jest wiele: zmniejszenie dopłat pacjentów do leków, ograniczenie spożycia leków, by pacjenci byli zdrowi i korzystali w aptece z usług opieki farmaceutycznej i profilaktyki. Dzięki temu będzie więcej pieniędzy w systemie na inne aktywności. Już dziś mogę powiedzieć, że dialog z MZ jest bardzo konstruktywny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH