Wrocław: cytostatyki pod termometryczną kontrolą

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   20-10-2016, 09:24

Wrocław: cytostatyki pod termometryczną kontrolą Materiał zostaje zapakowany w standardowy pojemnik izotermiczny, który jest uzbrojony w rejestrator NFC

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu zdecydował się na zastosowanie technologii wskazującej temperaturę i dane o lokalizacji transportu cytostatyków - informuje szpital w komunikacie.

Podczas transportu leków, jednym z najważniejszych czynników są warunki przechowywania materiału biologicznego czy leków.  Zmiana temperatury może spowodować spadek jakości danej substancji lub wręcz zmiany własności fizyko-chemicznych np. powstanie osadu.

Dlatego wrocławska placówka zainwestowała w technologię termometryczną, opracowaną przez polsko-francuską markę z Poznania – Blulog.

Materiał zostaje zapakowany w standardowy pojemnik izotermiczny, który jest uzbrojony w rejestrator NFC. Tuż przed wysyłką leków przygotowanych w pracowni cytostatyków, personel medyczny uruchamia okres pomiarowy poprzez przyłożenie czytnika NFC do ściany opakowania transportowego. Następnie rozpoczyna się około 30 minutowy przewóz substancji szpitalnym samochodem.

To rozwiązanie pozwala zachować pełną skuteczność  leku, gdzie wymagana temperatura transportu w każdej okoliczności musi wynosić od 2 do 8 °C.

Szpital ma dostęp do danych dotyczących temperatury podczas transportu na 3 sposoby - poprzez czytnik NFC lub smartfon z technologią NFC z zainstalowaną aplikacją Blutag, aplikacją internetową Bluconsole oraz za pomocą poczty e-mail. Dane o temperaturze przechowywane są w bazie danych w chmurze. Baza danych posiada walidację dopuszczającą do obsługi rynku farmaceutycznego. Obecnie Samodzielny Szpital Kliniczny nr 1 dysponuje 24 pojemnikami uzbrojonymi w tagi NFC.

Gdy pojemnik z cytostatykami dotrze do miejsca przeznaczenia, zostaje sprawdzony przez personel medyczny, który przyjmuje przesyłkę. Migające na panelu rejestratora diody LED informują obserwatora o ewentualnym przekroczeniu zakresu wymaganych temperatur. Zielona dioda wskazuje, że zostały zachowane dopuszczalne progi temperatur. W przypadku niedopuszczalnych przekroczeń miga dioda czerwona.

Zakończenie pojedynczego okresu transportowego połączone jest z automatycznym wygenerowaniem raportu z tego okresu. Następuje to przy odbiorze leków, poprzez ponowne zbliżenie czytnika NFC do ścianki pojemnika.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH