Wschodnia Ukraina: brakuje wszystkiego, w tym leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   17-04-2015, 08:49

Wschodnia Ukraina: brakuje wszystkiego, w tym leków Trudna sytuacja na wschodzie Ukrainy

Szpitale zmuszone są przekładać kolejne operacje, bo brakuje środków znieczulających. Diabetycy muszą ryzykować przejście przez linię frontu, aby dotrzeć do szpitala, w którym mogą dostać leki. Lekarze pracujący w strefie działań wojennych są bezsilni. O tragicznej sytuacji we wschodniej Ukrainie pisze "The New York Times".

Sześć miesięcy temu szpitale na terenach kontrolowanych przez rosyjskich najemników wypełnione były rannymi po ostrzałach artyleryjskich i pacjentami, którym amputowano ręce i nogi. Dziś, w czasie nietrwałego rozejmu, ofiary wojny zastąpili ludzie starsi, którzy w czasie bombardowań chowali się w piwnicach.

Do lekarzy przychodzą po leki nadciśnienie, cukrzycę, problemy z sercem i nerkami. Ale odchodzą z kwitkiem. Na terenach kontrolowanych przez rosyjskich najemników zdobycie leków jest niemal niemożliwe.

Tym, którzy zostali w zrujnowanych miastach, nie pomaga już ukraiński rząd. Pensje zostały wstrzymane, banki pozamykane, apteki świecą pustkami. Wszystkie dostawy leków do szpitali zostały wstrzymane. Kijów chce odizolować najemników i zapobiec przechwytywaniu przez nich rządowych pieniędzy.

Lekarze bez Granic mogą zaproponować ograniczoną pomoc. Ukraiński rząd zastrzega, jakie ilości pomocy humanitarnej i jakiego rodzaju mogą zostać wwiezione do kraju. Dodatkowo, jak podają farmaceuci - ceny niektórych leków wzrosły dwukrotnie albo nawet trzykrotnie.

Dorit Nitzan, szefowa ukraińskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia, ocenia, że międzynarodowe organizacje humanitarne mogą dostarczyć leki, ale bez względu na przywiezione ilości będzie to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Nie wiadomo na razie, ilu Ukraińców zmarło z powodu braku opieki medycznej.

Więcej: http://wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH