Wspólny samorząd z poszanowaniem odrębności?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: infoDENT24/ rynekaptek.pl   20-06-2016, 13:44

Wspólny samorząd z poszanowaniem odrębności?

Naczelna Rada Lekarska działająca jako zgromadzenie wyborcze zdecydowała o odwołaniu Agnieszki Ruchały-Tyszler ze stanowiska wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Decyzja pokazuje podział w środowisku na lekarzy i lekarzy dentystów?

Głosowanie odbyło się 16 czerwca. Za odwołaniem głosowało 47 osób, przeciwko 12, dwie wstrzymały się od głosu. Tym samym Agnieszka Ruchała - Tyszler traci funkcję przewodniczącej Komisji Stomatologicznej NRL.

Agnieszka Ruchała - Tyszler na co dzień działa w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie, gdzie pełni funkcję wiceprezesa, jest też przewodniczącą Komisji ds. Lekarzy Dentystów.

Czynnego wsparcia b. wiceprezes NRL udzieliły komisje stomatologiczne izb: szczecińskiej, zielonogórskiej, poznańskiej, wrocławskiej, katowickiej, krakowskiej, rzeszowskiej , łódzkiej , toruńskiej i bydgoskiej.

Jak tłumaczy Andrzej Cisło, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, wniosek o odwołanie Agnieszki Ruchały – Tyszler  jest kwestią niezrozumienia, kim są stomatolodzy we wspólnym samorządzie, kim powinien być szef struktury dedykowanej tej grupie. W jego ocenie, spór jest dużo głębszy i nieporozumieniem jest sprowadzanie go do kwestii konfliktu personalnego.

Dr Ruchała-Tyszler w maju br. wystąpiła ze stanowiskiem, w którym mówiła o "wspólnym samorządzie z lekarzami, z poszanowaniem odrębności zawodu lekarza dentysty".

- Należy wprowadzić takie rozwiązania legislacyjne, które zapewnią równoprawne funkcjonowanie dwóch zawodów w jednym samorządzie – przekonywała w stanowisku przekazanym infoDENT24.pl.

- Dobry czas dla stomatologii powoli dobiega końca. Po latach tłustych, kiedy to w latach 90-tych uwolniono rynek usług dentystycznych, kiedy odnotowywano wzrost tzw. turystyki medycznej, teraz mamy do czynienia z pogarszającą się sytuacją  w stomatologii. Wsłuchując się w głos środowiska, coraz częściej spotykam się z problemem spadających dochodów, wzrastającymi wymaganiami administracyjnymi, brakiem możliwości szkolenia specjalizacyjnego, czy zmaganiem się z firmami sieciowymi oraz  deprecjacją zawodu lekarza dentysty - pisała b. już przewodnicząca.

Jej zdaniem, nie bez znaczenia jest również temat niedoszacowanych świadczeń stomatologicznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i pogarszające się warunki współpracy z NFZ.

- Z każdym rokiem wykonywanie naszych dwóch różnych zawodów: lekarza i lekarza dentysty coraz bardziej się różniło. Działo się tak niezależnie od naszej woli. Różnimy się diametralnie, poczynając od szkolenia przeddyplomowego, podyplomowego, możliwości realizowania specjalizacji, relacji z państwowym płatnikiem, na formie wykonywania zawodu - kończąc. Pamiętajmy, że prawie 100 procent lekarzy dentystów musi prowadzić działalność gospodarczą - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH