Wspomnienie o Stanisławie Voglu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   10-09-2015, 14:24

Wspomnienie o Stanisławie Voglu Wspomnienie o zasłużonym farmaceucie

Jeżeli wziąć pod uwagę, że apteka to miejsce, gdzie pracują fachowcy od problematyki lekowej (zajmujący się lekami) - to mogę powiedzieć, że od zawsze zajmowałem się lekami - tak o pierwszych latach wykonywania zawodu farmaceuty opowiadał dr n. farm. Stanisław Vogel w rozmowie z „Aptekarzem Polskim”.

Naczelna Izba Aptekarska przygotowała wspomnienie o dr. Stanisławie Voglu. Farmaceuta zmarł 4 września br. 10 września odbył się pogrzeb.

- Otóż po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku (1968 r.) przez 11 lat byłem pracownikiem naukowym w Zakładzie Bakteriologii Farmaceutycznej AMG. Zajmowałem się poszukiwaniem nowych leków przeciwwirusowych oraz kontrolą mikrobiologiczną i biologiczną płynów infuzyjnych (też leków) produkowanych przez apteki szpitalne. Także w 1969 roku pracowałem dodatkowo w aptekach ogólnodostępnych. W 1979 r., po doktoracie, przeniosłem się do Elbląga, gdzie w ówczesnym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w ramach istniejącej apteki szpitalnej zorganizowałem od podstaw i kierowałem przez 30 lat Pracownią Kontroli Płynów” - wspominał dr Vogel.

Był wybitnym działaczem reaktywowanego na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku samorządu aptekarskiego. Brał udział w debacie nad kształtem odradzającego się samorządu i propozycjami przepisów, które miały regulować jego funkcjonowanie. 19 kwietnia 1991 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o izbach aptekarskich.

Ustawa nakładała na ministra zdrowia obowiązek powołania Komitetu Organizacyjnego Izb Aptekarskich. Już 29 lipca 1991 r. minister wręczył nominacje wybranym farmaceutom, kandydatom zgłoszonym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne i Sekcję Farmaceutyczną Solidarności Służby Zdrowia. Na tych dwóch listach znalazło się około 200 kandydatów. Minister zdrowia powołał do Komitet Organizacyjny Izb Aptekarskich w sumie 181 osób.

„Członkowie Komitetu, którzy nominacje otrzymali 29 lipca, zdecydowali, że to spotkanie zostanie przekształcone w pierwsze plenarne posiedzenie Komitetu (było kworum) i można było przystąpić do wyboru Przewodniczącego Komitetu. Spośród kilku kandydatów delegaci wybrali mnie na Przewodniczącego. I z tym momentem zaczął się morderczy etap prac, prac mających doprowadzić do powstania wszystkich struktur samorządu. A trzeba było ustalić liczbę izb okręgowych, liczbę delegatur, powołać Okręgowe Komitety Organizacyjne, opracować i uchwalić szereg regulaminów, umożliwiających przeprowadzenie zebrań rejonowych, zjazdów okręgowych, Zjazdu Krajowego, wyborów delegatów na zjazdy, wyborów członków organów izb okręgowych i naczelnych. Słowem, przed Komitetem stał ogrom pracy. A to wszystko miało się zakończyć w dniu 13 grudnia 1991 r., gdyż taki termin I Krajowego Zjazdu został uchwalony” – opowiadał „Aptekarzowi Polskiemu” Stanisław Vogel.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH