Wybór GIF będzie papierkiem lakmusowym intencji władzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   26-09-2016, 19:15

Wybór GIF będzie papierkiem lakmusowym intencji władzy Od blisko roku nie ma Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Do sprawnego funkcjonowania inspekcji farmaceutycznej niezbędny jest GIF. Bez niego nie ma możliwości dobrego przeprowadzenia reform, które założył sobie obecny rząd. Wybór pokaże, jakie są wobec niego oczekiwania, jak i w stosunku do całej farmacji.

W I kwartale 2017 roku planowany jest audyt nadzoru nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi, który będzie przeprowadzony przez przedstawicieli Unii Europejskiej z udziałem przedstawicieli Amerykańskiej Agencji Leków i Żywności (FDA).

Jednym z elementów planowanego audytu są ankiety przesłane przez Europejską Agencję Leków (EMA) oraz FDA do państw audytowanych. Ankiety te są wysyłane na 3 do 6 miesięcy przed przyjazdem audytorów i zawierają pytanie dotyczące obowiązujących przepisów. Jednym z najgłębiej analizowanych zagadnień są obowiązujące w audytowanym kraju przepisy regulujące konflikt interesów oraz zarządzanie przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną tymi danymi.

„Wprowadzenie powyższych zmian, w szczególności dotyczących konfliktu interesów, stanowi warunek konieczny do uzyskania pozytywnej oceny audytorów. Wprowadzenie projektowanych zmian powinno nastąpić przed rozpoczęciem audytu” – napisał resort zdrowia w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Jak oczekuje MZ, wprowadzenie nowych regulacji w zakresie konfliktu interesów poprawi transparentność inspekcji, będzie zapobiegać sytuacjom korupcjogennym oraz stanowi implementację art. 126 dyrektywy 2001/83/WE.

Dlaczego dopiero teraz, 15 lat po wejściu w życie przepisów unijnej dyrektywy, wprowadzona zostanie zasada przejrzystości w działalności Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej? Czy to znaczy, że przez te wszystkie lata inspekcja działała skutecznie, transparentnie, bez zarzutu i nigdy nie było potrzeby wpisania zasady bezstronności jej pracowników do przepisów prawa?

- Jeżeli w złych skutkach czegoś dopatrujemy się celowego działania lub zaniechania, głupoty, niekompetencji, to wybierzmy to drugie, bo to drugie jest prostsze – puentuje Mariusz Politowicz, skarbnik Kaliskiej OIA i członek jej Prezydium, członek NRA, szef Zespołu ds. dyżurów przy NRA, kierownik i właściciel apteki "Pod Wagą" w Pleszewie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH