Wycofanie suplementów diety z aptek to krok wstecz

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KRSiO/ rynekaptek.pl   16-11-2016, 12:26

Wycofanie suplementów diety z aptek to krok wstecz Wycofanie suplementów z aptek zwiększy jedynie te proporcje na korzyść internetu, pełnego niesprawdzonych i wprowadzających w błąd informacji

Rynek apteczny stanowi obecnie 72% całej sprzedaży suplementów o łącznej wartości blisko 3 mld złotych. Zrezygnowanie z tej formy dystrybucji jest nieuzasadnione z punktu widzenia skutków ekonomicznych - ocenia Krajowa Rada Suplementów i Odżywek.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej propozycjami niektórych przedstawicieli  kierownictwa Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi wycofania ze sprzedaży aptecznej suplementów diety, Krajowa Rada Suplementów i Odżywek, jako największa organizacja branżowa, opowiada się za utrzymaniem dystrybucji w aptekach produktów prozdrowotnych - informuje KRSiO w liście skierowanym do ministra zdrowia.

Farmaceuta wiarygodnym źródłem informacji
Obecnie apteki kojarzone są nie tylko z  lekami i chorobą, ale także z produktami, które służą utrzymaniu zdrowia w szerokim tego słowa znaczeniu (kosmetyki, suplementy diety i niektóre środki spożywcze).

Ostrożny konsument szuka tam nie tylko odpowiedniego produktu, ale i profesjonalnej informacji. Wycofanie suplementów diety z aptek to krok wstecz w odniesieniu do działań mających służyć prewencji chorób i promowaniu zdrowia.

"W badaniach przeprowadzonych przez Agencję On Board w 2015 r. ponad 50% ankietowanych wskazuje lekarza i farmaceutę jako najbardziej wiarygodne źródła informacji na temat suplementów diety, jednocześnie w tym samym badaniu, ponad  połowa respondentów przyznaje, że informacje na  temat  suplementów czerpie z internetu, a 42% od farmaceuty. Wycofanie suplementów z aptek zwiększy jedynie te proporcje na korzyść internetu, pełnego niesprawdzonych i wprowadzających w błąd informacji" - ocenia Rada.

7 na 10 suplementów sprzedają apteki
Drastyczna zmiana  w sposobie sprzedaży legalnych i bezpiecznych suplementów diety nie wpłynie na zmniejszenie popytu, natomiast narazi konsumentów na dezinformację i ryzyko zakupu suplementów z niepewnych źródeł.

Rynek apteczny stanowi obecnie 72% całej sprzedaży suplementów o łącznej wartości blisko 3 mld złotych. Zrezygnowanie z tej formy dystrybucji jest nieuzasadnione także z punktu widzenia skutków ekonomicznych. Wycofanie suplementów diety z aptek drastycznie ograniczy dochody aptek i spowoduje nagłą konieczność zamknięcia wielu z nich - na co w ostatnich wypowiedziach zwracała uwagę m.in. prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH