Wynagrodzenia farmaceutów szpitalnych adekwatnie do wykształcenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOIA/rynekaptek.pl   09-11-2016, 10:24

Wynagrodzenia farmaceutów szpitalnych adekwatnie do wykształcenia Dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz w obronie farmaceutów szpitalnych

Farmaceuci szpitalni są ważnym zawodem, który w istotny sposób wpływa na dostępność opcji terapeutycznych wykorzystywanych w szpitalach - uważa dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz, wielkopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej.

Dr Hanna Jankowiak-Gracz wystosowała 4 listopada br. pismo do Ministerstwa Zdrowia, w którym zgłasza uwagi do projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Jak wskazuje dr Jankowiak-Gracz, w załączniku do projektu ustawy zdefiniowano poszczególne grupy zawodowe oraz przypisano im określony współczynnik wynagrodzenia minimalnego. 

Konsultant proponuje inną kwalifikację farmaceutów szpitalnych, jeśli chodzi o współczynniki wynagrodzenia - adekwatnie do ich poziomu wykształcenia, łącznie z lekarzami i lekarzami dentystami:

• farmaceuta z tytułem specjalisty – proponowany współczynnik to 1,27;

• farmaceuta posiadający specjalizację pierwszego stopnia – proponowany współczynnik – 1,17;

• farmaceuta nie posiadający specjalizacji – określony współczynnikiem 1,05.

W ocenie konsultant, farmaceuci szpitalni są ważnym zawodem, który w istotny sposób wpływa na dostępność opcji terapeutycznych wykorzystywanych w szpitalach i bezpieczeństwo terapii lekowej. Argumentuje, że istotne znaczenie ma tutaj ograniczenie wydatków szpitala w zakresie stosowanych leków:

- Ten efekt jest szczególnie widoczny w przypadku szpitali o profilu onkologicznym, w których włączenie farmaceutów w proces przygotowywania leków cytostatycznych skutkuje znacznym ograniczeniem kosztów utylizacji.

Konsultant twierdzi, że równorzędnie traktowanie zawodu farmaceuty ułatwi pozyskiwanie przez szpitale najlepszych fachowców, zwłaszcza wobec konkurencji płacowej na rynku aptek otwartych.

Więcej: http://www.woia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH