Wyprowadźmy niekomercyjne badania kliniczne z szarej strefy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-05-2015, 13:53

Wyprowadźmy niekomercyjne badania kliniczne z szarej strefy

Minister Zdrowia zdaje sobie sprawę, że badania kliniczne niekomercyjne są często prowadzone w "szarej strefie" jako eksperymenty medyczne, z pozytywną opinią komisji bioetycznej, ale bez ubezpieczenia i bez rejestracji. Dlatego planujemy to zmienić - mówi Olga Zielińska z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

Obecnie badania niekomercyjne można sfinansować z grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ale nie wszystkie. - Zdajemy sobie sprawę, że część badań niekomercyjnych nie kwalifikuje się do programów, które są prowadzone przez NCBIR. Dlatego MZ planuje uregulowanie kwestii prowadzenia niekomercyjnych badań klinicznych, w szczególności ich finansowania - dodaje Olga Zielińska.

MZ przedstawia kilka propozycji: finansowanie świadczeń przez NFZ, stworzenie specjalnego programu w ramach NCBiR, z którego byłyby finansowane badania niekomercyjne, powrót do koncepcji tzw. podatku Garattiniego, ale nie w takiej formie, jak zaproponował resort zdrowia w ustawie refundacyjnej oraz powołanie funduszu celowego. W tym ostatnim przypadku kwestie jego powołania są w kompetencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przedstawicielka resortu zdrowia podkreśla, że kwestie niekomercyjnych badań klinicznych ministerstwo chce rozwiązać kompleksowo, w tzw. ustawie okołorozporządzeniowej, wprowadzającej zmiany w krajowych przepisach dotyczących prowadzenia badań klinicznych, opisywanych w unijnym Rozporządzeniu nr 536 PE i Rady. Propozycje legislacyjne mają być przedstawione jeszcze w tym roku lub na początku 2016.

O tym, że sytuacja w obszarze niekomercyjnych badań klinicznych w Polsce jest zła, mówili uczestnicy konferencji Badania kliniczne - nowe otwarcie (Warszawa, 20 maja 2015 r.), organizowanej przez ZP Infarma, Związek Pracodawców Firm Prowadzących Badania Kliniczne na Zlecenie PolCRO i Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych GCPPL.

- Jestem fanatycznym zwolennikiem niekomercyjnych badań klinicznych. To nie jest fanaberia, interes uczelni czy naukowców. Istotna wiedza medyczna nigdy nie zostanie przez nas zdobyta, jeśli nie będą funkcjonowały niekomercyjne badania kliniczne. Nie jest zaskakujące, że firmy farmaceutyczne jako przedsiębiorstwa nie są zainteresowane prowadzeniem niektórych badań. To po prostu nie leży w ich interesie. W interesie społecznym leży natomiast to, by kwestie którymi firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane, były badane w postaci niekomercyjnych badań klinicznych - mówił doc. Marek Czarkowski z Ośrodka Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej i dodał:

- O tym jak genialnym lekiem w leczeniu cukrzycy jest nadal metformina, wiemy dzięki brytyjskim podatnikom. Żadna firma nie była zainteresowana badaniami produktu, który już stracił ochronę patentową. Zdobycie tej wiedzy leży w interesie ludzkości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH