Wyroby medyczne: kwestia marż nie jest jeszcze przesądzona

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: POLMED/ rynekaptek.pl   04-07-2016, 08:28

Wyroby medyczne: kwestia marż nie jest jeszcze przesądzona

Ochrona sklepów medycznych przed upadkiem oraz wydłużenie konsultacji społecznych do 25 lipca – to najważniejsze deklaracje Wiceministra Zdrowia Krzysztofa Łanda po spotkaniu z przedstawicielami branży wyrobów medycznych

Spotkanie jest efektem zaniepokojenia branży przedstawionym w czerwcu przez resort zdrowia projektem ustawy o refundowanych wyrobach medycznych.

Podczas spotkania reprezentantów Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED z przedstawicielami resortu zdrowia strony uznały, że konieczne są dalsze rozmowy i prace nad opublikowanym 15 czerwca projektem ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Według Izby, wprowadzenie przez ustawę systemu sztywnych cen i maksymalnych marż na poziomie 10-20 proc. może spowodować upadek sklepów medycznych w całej Polsce, szczególnie w małych miejscowościach. To z kolei, w wielu regionach kraju, doprowadzi do ograniczenia pacjentom dostępu do zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Zdaniem ekspertów Izby POLMED, źle skonstruowane zapisy o współpłaceniu uniemożliwią także polskim pacjentom korzystanie z innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez branżę.

Izba przestrzegła wiceministra Łanda przed skutkami społecznymi wprowadzenia powyższych rozwiązań w zaproponowanym w projekcie kształcie tj. m.in. wzrostem bezrobocia spowodowanym utratą miejsc pracy przez właścicieli i pracowników sklepów medycznych, zniszczeniem typowo polskiej branży.

Jak informuje POLMED, Minister ze zrozumieniem przyjął argumenty przedstawicieli Izby i poprosił, aby Izba przedstawiła Ministerstwu Zdrowia swoje propozycje rozwiązań. 

Ministerstwo Zdrowia przyjęło również argumenty Izby POLMED, że obecny projekt nie określa w sposób ścisły kryteriów, jakie będą decydowały o objęciu poszczególnych grup wyrobów medycznych nowym systemem refundacyjnym oraz o tworzeniu grup limitowych refundowanych wyrobów medycznych. W związku z tym Izba została poproszona o przedstawienie propozycji uściślenia tych kryteriów lub zaproponowania odpowiedniego przepisu w projekcie nowelizacji, który zagwarantuje realny udział przedstawicieli branży w przypadku podjęcia prac nad refundacją kolejnych grup wyrobów medycznych.

Delegacja Izby POLMED przedstawiła również problem związany z traktowaniem w projekcie każdego modelu, rozmiaru czy wielkości opakowania wyrobu medycznego jako odrębnego wyrobu, co skutkowałoby m.in. koniecznością składania nawet kilkudziesięciu wniosków o objęcie refundacją dla jednego wyrobu medycznego oraz wielokrotnego ponoszenia opłat z tym związanych.

Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 4 lipca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH