Wyroby medyczne: opodatkowanie nadal stanowi problem?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   02-02-2018, 13:23

Wyroby medyczne: opodatkowanie nadal stanowi problem? Najwięcej zamieszania powstało jednak wokół opodatkowania prezerwatyw - wskazuje DGP (Fot. Archiwum)

Problem ze stosowaniem przepisów przewidujących preferencyjne opodatkowanie wyrobów medycznych nie jest nowy. Odżył przy okazji zmian w ustawie o VAT. Nie udało się jednak jasno uregulować zasady opodatkowania tych produktów - pisze "DGP".

Powodem uchwalenia 14 grudnia 2018 r. zmiany ustawy o VAT było dostosowanie się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i fakt, że do tej pory Polska unikała zobowiązań wynikających z dyrektywy o VAT, stosując obniżoną stawkę podatku do m.in. sprzętu medycznego i pomocniczego, produktów, które nie są produktami farmaceutycznymi zwykle stosowanymi dla ochrony zdrowia, lub produktami używanymi do celów antykoncepcyjnych oraz higieny osobistej.

Ustawa zmieniająca weszła w życie 19 stycznia br. i przede wszystkim polegała na objęciu podstawową, 23-proc. stawką: cysteiny, cystyny i ich pochodnych, gdyż są one używane jako składniki środków spożywczych (głównie suplementy diety) oraz produktów farmaceutycznych.

8-procentowy VAT pozostał jedynie na soczewki (kontaktowe, szklane i z innych materiałów) służące do korekty wzroku. Nowelizacja nie spowodowała także zmian w opodatkowaniu smoczków dla niemowląt i dzieci.

Gazeta zwraca uwagę, że problematyczne stały się inne produkty. Chodzi np. o osłonki antykoncepcyjne, cewki, strzykawki, odciągacze do mleka, czy worki tlenowe. Uchylenie poz. 92 załącznika nr 3 do ustawy o VAT nie spowodowało, że wszystkie one zostały automatycznie objęte podstawową stawką VAT.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH