Wywóz leków: będą zmiany w prawie karnym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   12-12-2016, 11:37

Wywóz leków: będą zmiany w prawie karnym Zmiana prawa, by hurtownię można było pociągnąć do odpowiedzialności za wywóz leków

Obecnie z informacji płynących z Prokuratury Krajowej wynika, że planowane jest wprowadzenie zmian legislacyjnych, które w znacznym stopniu uszczelnią system wywozu leków pod względem karnym i administracyjnym.

Propozycja zmian została wysłana -  jak potwierdza prokuratora Elżbieta Orzeł z departamentu ds. przestępczości gospodarczej – do Ministerstwa Sprawiedliwości, które miałoby się zająć przygotowaniem odpowiednich przepisów.

Jedną z propozycji jest zaostrzenie kar pozbawienia wolności: obecnie grożą dwa lata. Ale przede wszystkim chodzi o dopisanie również odpowiedzialności hurtowni. Obecnie można ukarać tylko aptekę, nie ma kar dla hurtowni, która sprzeda leki na wywóz.

Większość spraw przeciwko hurtowniom została umorzona, ponieważ zdepenalizowano art. 127 ustawy Prawo farmaceutyczne. 

- Przed lipcem 2015 roku prokuratury i sądy miały duży problem z interpretacją przepisu art. 127 Pf. Można było go zinterpretować zarówno w taki sposób, że to samo działanie wypełnia znamiona przestępstwa, albo też nie - wyjaśniała we wrześniu Elżbieta Orzeł z Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

- Ten przepis ewidentnie wymagał zmiany i ta zmiana nastąpiła, ale w taki sposób, że art. 127 stał się deliktem administracyjnym. W związku z tym wszystkie przestępstwa, które były popełniane przed lipcem 2015 roku nie mogą być ścigane po tej dacie - dodała.

W wyniku nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, na to miejsce wprowadzono nowy przepis - art. 126b, który jasno konstruuje znamiona dotyczące sprzedaży przez apteki leków do hurtowni. Jednak, jak podkreśla Elżbieta Orzeł, ten przepis nie obowiązywał przed lipcem 2015 roku i z tego powodu, za czyny sprzed tej daty nie można nikogo ścigać. 

W efekcie aptekarz sprzedając lek hurtownikowi popełnia przestępstwo, a hurtownik kupując ten lek - nie. W związku z tym prokuratura krajowa wystąpiła do ministerstwa sprawiedliwości z wnioskami o podjęcie dalszych prac legislacyjnych, które objęłyby penalizacją również zachowania hurtowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH