Wywóz leków: osoby winne popełnionych czynów nie trafiają do więzienia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   17-01-2017, 09:07

Wywóz leków: osoby winne popełnionych czynów nie trafiają do więzienia Nie do pomyślenia, że w państwie prawa, osoby winne popełnionych czynów, ze szkodą na 30, czy 45 mln zł nie trafiają do więzienia - pisze poseł

Poseł Paweł Szramka złożył interpelację do ministra sprawiedliwości, pytając co ten robi, by pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za nielegalny obrót lekami.

- Ustalenia Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w zakresie działalności tzw. mafii lekowej są szokujące - zauważa poseł.

W uderzający w polskich pacjentów nielegalny wywóz leków poza granice naszego kraju zamieszani są nie tylko nieuczciwi farmaceuci, ale prawdopodobnie również przedstawiciele organów ścigania.

- Okazuje się na 95 wszczętych postępowań w zakresie wywozu leków, aż 3/4 kończyła się umorzeniem lub warunkowym zawieszeniem. Szczególnie kuriozalne są uzasadnienia - sprawę o wartości 30 mln zł śledczy umorzyli, gdyż oskarżona... przeprosiła i obiecała poprawę! - przypomina oburzony poseł.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie ma wątpliwości - mafia lekowa to zorganizowana, wielopoziomowa grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym obrotem lekami na szkodę zwykłych Polaków korzystających z aptek. Proceder ten polega na wywozie poza granicę naszego kraju leków, które powinny być sprzedawane w Polsce.

W efekcie w polskich aptekach bardzo często brakuje leków, które lądują na półkach aptek w Niemczech, Francji czy Holandii. Nieuczciwym farmaceutom ten biznes najzwyczajniej w świecie się kalkuluje - za wywiezione poza granice Polski leki otrzymują bowiem znacznie większe pieniądze, niż mieliby je sprzedawać w naszym kraju.

Takim praktykom sprzyjała także dotychczasowa postawa organów ścigania. Departament ds. przestępczości gospodarczej w Prokuraturze Krajowej analizuje poszczególne postępowania dot. mafii lekowej prowadzone do tej pory przez prokuratury w różnych częściach Polski.

Okazuje się, że na 95 wszczętych w ciągu ostatnich 3 lat postępowań w zakresie nielegalnego wywozu leków poza granice naszego kraju, aż 3/4 kończyła się umorzeniem lub warunkowym zawieszeniem. Najbardziej restrykcyjną karą za udział w mafii lekowej było, jak do tej pory osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH