Wzrost wartości rynku leków nierefundowanych najbardziej dynamiczny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.biz/rynekaptek.pl   09-08-2016, 09:08

Wzrost wartości rynku leków nierefundowanych najbardziej dynamiczny Segment sprzedaży leków na receptę odnotował tempo wzrostu na poziomie 3,3% w pierwszym półroczu 2016 r.

W pierwszym półroczu 2016 r. wartość rynku leków refundowanych wzrosła o 1,4%, natomiast wartość rynku leków nierefundowanych wyniosła 2,9 mld zł i wzrosła o 7,4% - jest to najwyżej odnotownay wzrorst rynku aptecznego w zakresie leków na receptę - czytamy na portalu Wyborcza.Biz, który powołuje się na analizę IMS Health.

Całkowita wartość rynku farmaceutycznego (obejmującego segment apteczny, szpitalny i e-apteki), liczona w cenach detalicznych, wyniosła 15,6 mld zł w I półroczu 2016 roku, co oznacza wzrost o 3,9% . W tym czasie sam rynek apteczny wzrósł o 3,6% do 15,4 mld zł.

Jednak dynamika rynku aptecznego (segmenty Rx i SM) na poziomie 3,6% jest niższa od dynamiki rynku w pierwszym półroczu 2015 roku, która wyniosła 9,1%.

Według raportu "Sprzedaż apteczna w pierwszym półroczu 2016 roku", przygotowanego przez  IMS Health, wynika to z sezonowego charakteru rynku aptecznego, który w pierwszym półroczu 2015 roku zbudował wysoką wartość na skutek sezonu infekcyjnego. Niższa dynamika w bieżącym okresie to także „wpływ negocjacji cenowych w segmencie leków refundowanych, które przyniosły niższe ceny detaliczne leków, a tym samym niższą wartość rynku aptecznego" - czytamy na portalu Wyborcza.biz.pl

 Zgodnie z raportem, w pierwszym półroczu 2016 r. wartość rynku leków na receptę wyniosła 9,1 mld zł. Natomiast segment sprzedaży leków na receptę odnotował tempo wzrostu na poziomie 3,3% , czyli o ponad 287 mln zł więcej niż w I poł. 2015 r.

Wartość rynku leków refundowanych wyniosła 6,1 mld zł i wzrosła o 1,4%, czyli niemal 86 mln zł. Z kolei wartość rynku leków nierefundowanych wyniosła 2,9 mld zł i wzrosła o 7,4%. Oznacza to, że przed wszystkim to segment leków nierefundowanych okazał się najdynamiczniejszym obszarem wzrostu rynku aptecznego w zakresie leków na receptę. W latach ubiegłych znaczy udział we wzroście miał segment leków refundowanych.

Rynek sprzedaży wysyłkowych e-aptek (segment SM) osiągnął wartość ponad 77 mln zł i dynamikę na poziomie 42,2%. Wartość rynku aptecznego SM wyniosła 6,4 mld zł. Segment sprzedaży leków i produktów bez recepty odnotował tempo wzrostu na poziomie 4,1% - podaje portal powołując się na analizę IMS Health.

Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu do pierwszego półrocza 2015 r., w którym dynamika wzrostu rynku aptecznego SM wyniosła 10,7% - obecna dynamika na poziomie 4,1% może wydawać się niska. Należy jednak pamiętać, że wysoki wzrost w ubiegłym roku to efekt wysokiej sprzedaży leków i produktów bez recepty stosowanych w schorzeniach infekcyjnych. Jak czytamy w raporcie, zbudowały one tym samym wysoką wartość rynku i pomimo porównywalnie wysokiego sezonu infekcyjnego w bieżącym roku, dynamika wzrostu odnosząca się do okresu styczeń - czerwiec 2016 jest już ponad dwukrotnie niższa.

Więcej: http://wyborcza.biz/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH