Za jakiś czas ten symbol zniknie z ulic

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   24-11-2015, 11:52

Za jakiś czas ten symbol zniknie z ulic

Nie wiadomo dokładnie kiedy, ale to przesądzone - z ulic znikną szyldy NFZ. PiS postanowił, że świadczenia zdrowotne finansowane będą bezpośrednio z budżetu państwa. PrzeZ lata tablice informacyjne działały na pacjentów jak wabik.

Nim tablice informacyjne zostaną przetopione na bardziej potrzebne rzeczy, warto zauważyć, że jako znak towarowy miały wymierną wartość rynkową. Ponieważ lekarze, farmaceuci i diagności laboratoryjni nie mogą się reklamować, umieszczenie tablicy na budynku, w którym udzielano świadczeń zdrowotnych stanowiło istotny element wpływania na decyzje pacjentów o wyborze placówki.

Szczególnie działającym na wolnym rynku stomatologom zależało na eksponowaniu znaku NFZ. Działał jak wabik, zwiększał dochody. Dlatego mimo zakończenia kontraktu z płatnikiem niektórzy nie demontowali tablic, czym wprowadzali w pacjentów w błąd.

- Nie sprawdzamy tego, czy ktoś ma prawo do umieszczenia logo NFZ w sytuacji, gdy nie ma kontraktu - nie mamy tytułu prawnego do przeprowadzenia kontroli. Możemy kontrolować tylko i wyłącznie te podmioty, z którymi mamy podpisane umowy. Chyba, że dostaniemy wyraźny sygnał. Wtedy możemy napisać czy zadzwonić do placówki medycznej wykorzystującej szyld NFZ z prośbą o jego ściągnięcie - wyjaśnia Joanna Mierzwińska, rzecznik Dolnośląskiego OW NFZ.

Dodaje, że świadczeniodawca w czasie realizacji umowy ma prawo i obowiązek zainstalowania (na własny koszt) w widocznym miejscu znaku NFZ, co jest formą poinformowania, że realizuje świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych.

Przyznaje, że niezdejmowanie tablic przez podmioty, które nie mają już umowy, może wynikać z merkantylnych powodów i deklaruje gotowość podjęcia interwencji w przypadku otrzymania konkretnego sygnału o nieuzasadnionym posługiwaniu się znakiem NFZ.

Na marginesie wyjaśnijmy, że według ustawowej definicji, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny (w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy), jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Powyższe odnosi się także usług.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH