Za rozładunek towaru dostali od Niemca po piwie...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: lodz.wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   01-04-2016, 11:21

Za rozładunek towaru dostali od Niemca po piwie...

Mapa gospodarcza województwa łódzkiego jest dzisiaj bardziej różnorodna niż 30 lat temu. Pojawiły się nowe branże. Jedną z nich jest farmacja. Zlokalizowanych jest tu kilka firm zajmujących się produkcją i dystrybucją leków.

Łódzka Gazeta Wyborcza dokonała przeglądu największych łódzkich firm. Wymienia również te, które funkcjonują w branży farmaceutycznej.

Jedną z nich jest spółka Pelion. W 1990 roku Jacek Szwajcowski, absolwent Wydziału Mechanicznego na Politechnice Łódzkiej, wziął się za dystrybucję leków. Stworzył hurtownię farmaceutyczną Medicines, później PGF, dzisiaj Pelion.

Do legendy w firmie przeszła historia, jak to z Niemiec o godz. 22 przyjechał tir z lekami. Kierowca pytał, gdzie są wózki widłowe do rozładowania ładunku? Usłyszał, że żadnych wózków nie ma i zaraz samochód zostanie rozładowany ręcznie. Do roboty wzięły się cztery osoby, w tym prezes Szwajcowski. Po godzinie auto było puste. Niemiec był pod wrażeniem. Dał każdemu po piwie, dodając: - Dobra robota. W Niemczech o tej godzinie nikt by mnie nie rozładował. Wasz szef powinien być z was dumny.

Wśród mocnych punktów na mapie farmaceutycznego biznesu w województwie jest też firma Adamed. Historia firmy sięga roku 1986. Założył ją Marian Adamkiewicz, z zawodu ginekolog. Na przełomie XX i XXI wieku stery firmy przejął jego syn Maciej i synowa Małgorzata. Ci zdecydowali się postawić na patentowanie nowych leków. Pomysł się sprawdził.

Kolejną firmą jest Aflofarm. Andrzej Furman, jej założyciel, własny biznes zaczynał od doradztwa finansowego. Pierwszych klientów znalazł m.in. w Polfie Warszawa i Polfie Poznań. Gdy jechał po raz kolejny odwiedzić warszawską Polfę, właścicielka jednej z aptek w Pabianicach, poprosiła go, by przywiózł jej karton leków. Biznesmen wspomina, że za transport dostał wtedy tyle, ile na doradztwie zarabiał w miesiąc.

Szybko otworzył więc hurtownię leków Aflopa. W 1997 roku była już trzecią co do wielkości w Polsce. Furman postanowił interes sprzedać i wziąć się za to, czym zawsze chciał się zajmować - produkcję leków.

W regionie łódzkim produkcję prowadzą też firmy zagraniczne: Sandoz i Takeda.

Więcej: http://lodz.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH