Za tę kurację NFZ płaci tylko hospitalizowanym pacjentom

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GW/ rynekaptek.pl   25-02-2016, 13:25

Za tę kurację NFZ płaci tylko hospitalizowanym pacjentom

Terapia lekami przeciwgrzybiczymi nie jest refundowana dla pacjentów leczonych poza szpitalem. Chorzy przyjmujący go w domu muszą na miesięczną kuracja wydać 3,7 tys. zł. Resort zapowiada zmianę, która umożliwi refundację apteczną worikonazolu.

W takiej sytuacji jest 9- letnia dziewczynka, która urodziła się z ciężką wadą serca. Prawie trzy pierwsze lata życia spędziła w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie - informuje Gazeta Wyborcza.

Dziewczynka ma w organizmie ciała obce - stymulator, łatę w sercu, sztuczną zastawkę. Nie można ich usunąć, ich wymiana na nowe wiąże się z ogromnym ryzykiem. Sztuczne wstawki po przebytej we wczesnym dzieciństwie posocznicy grzybiczej mogły zostać skolonizowane grzybami. 

Teraz, kiedy jej stan się poprawił i dziewczynka przebywa w domu, musi do końca życia dostawać profilaktycznie lek przeciwgrzybiczy. Miesięczna kuracja kosztuje 3,7 tys. zł.

Urzędnicy przyznają, że refundacja leku w przypadku pacjentki pozostającej w domu jest proceduralnie niemożliwa. Gdyby była przez cały czas w szpitalu - wtedy z podawaniem leku na koszt NFZ nie byłoby problemu.

- Żaden z leków zawierających substancję czynną voriconazolum w zakresie wskazań refundowanych nie ma ujętej profilaktyki inwazyjnych zakażeń grzybiczych u pacjentów wysokiego ryzyka z zespołami przebiegającymi z niedoborami odporności - mówi Milena Kruszewska, rzecznik Ministra Zdrowia.

Dodaje: - Z uwagi na fakt, że są to wskazania nieujęte w charakterystykach produktów leczniczych zawierających substancję czynną worikonazol, w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są obecnie prace mające na celu ewentualne objęcie refundacją leków zawierających substancję czynną worikonazol w ww. wskazaniu, w oparciu o art. 40 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH