Zabrze: apteka szpitalna doczekała się nowej lokalizacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KL/rynekaptek.pl   14-03-2018, 12:38

Zabrze: apteka szpitalna doczekała się nowej lokalizacji Przez lata szpitalna apteka mieściła się w kilku pomieszczeniach usytuowanych w różnych lokalizacjach na terenie placówki (Fot. Archiwum)

Apteka szpitalna w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. W. Starzewskiego Szpitala Miejskiego w Zabrzu ma wreszcie nową funkcjonalną siedzibę. W zabrzańskiej placówce zmieniła się nie tylko lokalizacja apteki, ale również zasady gospodarowania lekami.

Jak przyznaje Szpital Miejski w Zabrzu, było to rozwiązanie niefunkcjonalne, zarówno pod względem optymalizacji warunków pracy, jak i możliwości sprawnego dystrybuowania leków i wyrobów medycznych. Zarząd Szpitala Miejskiego w Zabrzu zdecydował o zmianie lokalizacji apteki.

Nowa siedziba mieści się teraz w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, w budynku, który został oddany do użytku 3 lata temu.

- Apteka szpitalna to strategiczne miejsce każdego szpitala. Dlatego już na etapie projektowania budynku Centrum zdecydowaliśmy o wydzieleniu w nim nowej, przestronnej lokalizacji dla apteki - mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

W zabrzańskiej placówce zmieniła się nie tylko lokalizacja apteki, ale również zasady gospodarowania lekami. Dzięki informatyzacji szpitala zamówienia z apteczek poszczególnych jednostek są przekazywane w systemie informatycznym do apteki szpitala, gdzie następuje ich realizacja i wprowadzenie danych do apteczek oddziałowych. Dostarczanie produktów zamawianych przez oddziały dla pacjentów odbywa się w specjalnych transporterach odpowiednio zabezpieczonych.

Kierownik apteki Danuta Kamińska-Nowak podkreśla zalety nowej lokalizacji.

- Wszystkie pomieszczenia apteki mieszczą się w jednej zwartej przestrzeni. To wydatnie podnosi efektywność pracy oraz usprawnia procesy dostaw z zewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia optymalizację dystrybucji i przechowywania wszelkich produktów, którymi dysponuje apteka - mówi.

Powierzchnia apteki została zwiększona do blisko 400 m kw. Pomieszczenia są wyposażone w systemy kontrolujące bezpieczeństwo przechowywanych produktów oraz w nowoczesne urządzenia,niezbędne do prawidłowego przygotowywania leków recepturowych. Projekt i wykonanie uwzględnia wszystkie wymogi Prawa Farmaceutycznego i odpowiednich rozporządzeń do niego wydanych.

- Przeprowadzka apteki do nowej siedziby to kolejny ważny etap przemian w naszej placówce. Wszystkie wprowadzane od 6 lat zmiany służą poprawie jakości leczenia pacjentów,ich komfortowi, a także lepszej organizacji pracy w szpitalu. Takie były też przesłanki przenosin apteki do nowej siedziby. Jestem dumny, że obecnie to jedno z najnowocześniejszych tego typu miejsc na Śląsku - podkreśla prezes Mariusz Wójtowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH