Zaczernianie danych w analizach - co i jak ukryć - zdania są podzielone

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   17-10-2014, 11:17

Zaczernianie danych w analizach - co i jak ukryć - zdania są podzielone

Kwestia zaczerniania danych przez AOTM w udostępnianych publicznie analizach była przedmiotem krytyki. Kiedy Agencja postanowiła ograniczyć to zjawisko tylko do wybranych elementów, część środowiska nie kryje niezadowolenia.

Problem zaczął się w 2012 roku. Czytelnicy zasiadający do lektury umieszczanych na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych informacji na temat ocenianych przez Radę Przejrzystości terapii mogli niejednokrotnie być zdziwieni, że lektura ogranicza się jedynie do nazwy ocenianego leku i wskazania. Pozostała część informacji była zaczerniona.

Agencja dokonywała zaczernień na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, który nie chciał, by informacja była upubliczniana. Podstawą prawną do podjęcia takiej inicjatywy przez przedsiębiorców jest art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który mówi, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Przepis miał służyć ukryciu danych wrażliwych, doprowadził jednak do sytuacji, gdy publikowane analizy były zakreślane niemal w całości, w tym także w zakresie bezpieczeństwa leku. Gdyby nie tytuł, nie byłoby wiadomo, czego dotyczy dany dokument.

Tajne przez poufne
Zjawisko stało się na tyle "ciekawe", że dr Tomasz Bochenek, członek Komisji Ekonomicznej wraz ze studentami Instytutu Zdrowia Publicznego CMUJ wykonał pewną analizę. Policzono odsetek zaczernień w publikowanych rekomendacjach prezesa AOTM w okresie od 1 stycznia 2013 do czerwca 2014. Oceniono też ogólną czytelność dokumentu. Analizowano przy tym różne elementy analiz.

Z pracy zespołu wynika, że średni zakres zakreśleń obejmuje 42 procent treści dokumentów. Wchodząc w ich poszczególne elementy: uzasadnienie jednej z analiz było zaczernione w 83 proc., w innym przypadku mocno tajna była część dotycząca przedmiotu wniosku, w kolejnym - skuteczność kliniczna była ukryta w 91 procentach. W jednym przypadku przedsiębiorca uznał, że jego lek jest tak tajny, że trzeba zakreślić całość informacji o produkcie. Niektórzy dokonywali zaczernień nawet podstawy prawnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH