Zakupy w aptece robimy pod wpływem impulsu. Pomoże opieka farmaceutyczna?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia   12-11-2014, 08:40

Zakupy w aptece robimy pod wpływem impulsu. Pomoże opieka farmaceutyczna?

Wszechobecne w radiu i telewizji reklamy mają niebagatelny wpływ na wzrost konsumpcji wielu towarów, w szczególności leków OTC i suplementów diety. Kupujemy je pod wpływem chwili, impulsu, słowa kluczowego, które obiecuje błyskawiczną poprawę samopoczucia, a rzadziej z powodu faktycznych dolegliwości.

- Z jednej strony, jeśli obrót lekami jest prowadzony w pozaaptecznym kanale dystrybucji, nadzór zawsze będzie znikomy. Ale nawet w obecnym obrocie aptecznym nie ma systemu, który ujednolicałby możliwość kontroli nad farmakoterapią pacjenta - mówi dr Marek Malinowski, pełnomocnik  ds. farmacji zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Dodaje: - Powszechnym zjawiskiem jest przyjmowanie tych samych substancji czynnych kryjących się pod różnymi nazwami handlowymi leków, czy występowanie działań niepożądanych i interakcji pomiędzy przyjmowanymi lekami a kupowanymi samowolnie lekami czy suplementami diety. Te ostatnie z definicji są żywnością i mają uzupełniać niedobór określonego składnika, którego w ustroju brakuje i którego deficyt zdiagnozowano analitycznie.

Od dawna postulowanym rozwiązaniem jest opieka farmaceutyczna. Ta w ustawie o izbach aptekarskich definiowana jest jako dokumentowy proces, w którym farmaceuta współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.

Opieka on line
Dr Malinowski zwraca uwagę na niezbędną współpracę w trójkącie: lekarz, farmaceuta, pacjent: - Farmaceuta jest ostatnim "ogniwem bezpieczeństwa" w łańcuchu dystrybucji przed wydaniem leku choremu. On może skorygować błąd farmakoterapii, przewidzieć i przeciwdziałać wystąpieniu skutków ubocznych leków czy interakcji z innymi, również skonsultować wątpliwości z lekarzem, przeprowadzić wywiad z pacjentem i doradzić mu w wyborze tańszych odpowiedników, a także monitorować stosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza w przypadku przewlekłych terapii. W praktyce jej realizacja w Polsce nie odbywa się w sposób profesjonalny.

Wskazuje, że do realizacji tych zadań niezbędny jest dostęp do "historii farmakoterapii": jednolity system elektronicznego konta pacjenta, umożliwiający – za jego zgodą – podgląd recept wypisanych przez wszystkich lekarzy, oraz zrealizowanych we wszystkich aptekach. W tym kierunku idzie zapowiadany od lat ministerialny program e-recepty i Elektronicznego Konta Pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH