Zamiast recepty będzie SMS z kodem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   14-12-2017, 11:42

Zamiast recepty będzie SMS z kodem Zamiast recepty, pacjent dostanie SMS z kodem, z którym będzie się musiał udać do dowolnej apteki , gdzie ta recepta będzie już na niego oczekiwała (fot. archiwum)

W pierwszym kwartale pojawi się w Polsce e-recepta. Pacjent przychodząc do lekarza nie będzie już otrzymywał papierowego wydruku, czy recepty wypisanej ręcznie - mówi newsrm.tv Piotr Miluski, ekspert Gabinet drWidget.

Jedyne co dostanie, to SMS z kodem, z którym będzie się musiał udać do dowolnej apteki , gdzie ta recepta będzie już na niego oczekiwała – dodaje.

Elektroniczne recepty są już od 7 lat w Estonii. Z takiego rozwiązania korzystają także mieszkańcy Norwegii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Włoch, Islandii i Grecji.

Od 1 lipca 2018 roku zapomnimy o tradycyjnych zwolnieniach lekarskich. Dokument będzie wystawiany w formie elektronicznej. Lekarz będzie musiał jedynie wprowadzić PESEL pacjenta i ustalić powód zwolnienia. System sam wypełni resztę rubryk i roześle dokument zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Kolejna zmiana jaka nas czeka to pojawienie się Internetowego Konta Pacjenta, które pozwoli pacjentom umówić się na wizytę i sprawdzić historię swojej choroby.

Raport E-zdrowie oczami Polaków”, przygotowany przez firmę LekSeek Polska pokazał, że lekarze w Polsce więcej czasu poświęcają na przygotowanie się do wizyty i uzupełnienie dokumentacji niż na diagnostykę. Szukanie historii choroby zajmuje lekarzowi 3,86 minuty, wypisywanie recept - 4,01 minuty, wypisywanie zwolnień 4,09 minuty, a uzupełnianie danych osobowych ponad 4 minuty.

Gwoli ścisłości dodajmy, że obok e-recept, do końca 2019 roku możliwe będzie jeszcze wydawanie recept papierowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH