Zapłacą VAT od gadżetów dla lekarzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   31-08-2015, 15:38

Zapłacą VAT od gadżetów dla lekarzy Gadżety od firm prmujących branżę farmaceutyczną podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT

Firma, która świadczy usługę promocyjną na zlecenie koncernu farmaceutycznego, musi zapłacić VAT od gadżetów przekazywanych lekarzom - orzekł NSA. To kolejny wyrok potwierdzający, że wydanie upominków nie jest elementem kompleksowej usługi promocyjnej.

Zdaniem NSA, gadżety dla lekarzy to odrębnie opodatkowana dostawa towarów. Co więcej, restrykcyjne stanowisko sędziów dotyczy nie tylko nagród o wysokiej wartości, przekazywanych w ramach programów lojalnościowych, lecz także tych, których wartość nie może przekraczać 100 zł ze względu na wymogi prawa farmaceutycznego - informuje gazetaprawna.pl

Sprawa dotyczyła spółki promującej produkty lecznicze na zlecenie koncernu farmaceutycznego. W tym celu przekazywała ona lekarzom i aptekarzom materiały reklamowe, upominki i gadżety o niewielkiej wartości. Kupowała je z własnych środków, a koszty zakupu przerzucała na zleceniodawcę. Spółka uważała, że wydanie nagród jest elementem kompleksowej usługi marketingowej i w związku z tym nie ma VAT od wydania nagród.

Dyrektor IS w Warszawie się z tym nie zgodził. Stwierdził, że usługa marketingowa i wydanie nagród to dwa odrębne świadczenia. Zwrócił uwagę na to, że inny jest ich odbiorca; w pierwszym wypadku jest nim koncern farmaceutyczny, w drugim - lekarze.

Pełnomocnik spółki tłumaczył, że reklama produktów leczniczych podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów prawa farmaceutycznego. W związku z tym upominki przekazywane lekarzom to tylko drobne gadżety reklamowe.

Argumenty te nie przekonały sądu kasacyjnego. NSA podkreślił, że nawet z ostatniego orzeczenia TSUE w sprawie refakturowanie dostaw mediów (sygn. akt C-42/14) wynika, że co do zasady świadczenia powinny być traktowane odrębnie. Wniosek ten wypływa też z ugruntowanego orzecznictwa NSA w sprawie usług marketingowych i towarzyszącego im wydania nagród.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH