Zbigniew Kuźmiuk: ustawa o darmowych lekach uchwalona w dramatycznym momencie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: naszdziennik.pl/rynekaptek.pl   29-08-2016, 15:10

Zbigniew Kuźmiuk: ustawa o darmowych lekach uchwalona w dramatycznym momencie Konieczność nabywania leków jest identyczna jak żywności. Na lekarstwa seniorzy wydają przeciętnie ponad 50% swoich dochodów.

Pierwszy wykaz jest wprawdzie ograniczony, ale dotyczy podstawowych leków używanych przez osoby starsze, które do tej pory były sprzedawane z odpłatnością ryczałtową bądź procentową 30% i 50% - poseł Zbigniew Kuźmiuk podsumowuje najważniejsze informacje dot. bezpłatnych leków dla seniorów na łamach Naszego Dziennika.

Poseł przypomina, że według szacunków resortu zdrowia, na podstawie obecnego zużycia leków przez osoby, które ukończyły 75. rok życia, leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić seniorom kwotę około 310 mln zł.

„Wykaz ten będzie zmieniany co dwa miesiące, podobnie jak wykaz leków refundowanych i z każdą nową publikacją będzie on powiększany o kolejne medykamenty najczęściej używane przez ludzi starszych” – pisze Kuźmiuk.

Na realizację programu w tym roku przewidziano kwotę około 125 mln zł (na cztery miesiące), w roku następnym już kwotę 564 mln zł i kwota ta będzie rosła o 15 proc. w każdym kolejnym roku budżetowym, co oznacza, że w całym najbliższym dziesięcioleciu, tj. w latach 2016-2025 budżet przeznaczy na ten cel kwotę 8,3 mld zł (a więc źródłem finansowania tej ustawy będzie budżet państwa, a nie NFZ) - twierdzi Kuźmiuk.

Poseł podaje także następują dane: „osoby powyżej 75. roku wydały w 2015 roku na wszystkie leki refundowane około 800 mln zł, więc wsparcie tej grupy pacjentów kwotą blisko 600 mln zł rocznie już w pierwszym roku funkcjonowania ustawy jest współfinansowaniem znaczącym i będzie pozwalało na wydanie tym pacjentom za darmo większości leków, jakich używają.”

Jak pisze Kuźmiuk, ustawa o darmowych lekach dla osób powyżej 75. roku życia i rozporządzenie do niej w postaci wykazu darmowych leków została więc uchwalona w zupełnie dramatycznym momencie, kiedy odpłatność za leki w Polsce przekroczyła na koniec roku 2015 średnio 40% (to oznacza, że przeciętnie taką odpłatność ponoszą pacjenci. „Według kryteriów ONZ, oznacza to, że leki są w naszym kraju trudno dostępne, ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami, w tym z coraz częstszym odchodzeniem przez pacjentów od okienka aptecznego z niewykupionymi receptami”- czytamy na stronie Naszego Dziennika.

Poseł uważa, że udostępnienie seniorom podstawowych leków nieodpłatnie znacząco poprawi sytuację w ich domowych budżetach.

Więcej: http://www.naszdziennik.pl/

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH