Zbiorowy wysiłek w kierunku innowacyjności polskiej onkologii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Iwona Baczek/ rynekaptek.pl   03-02-2017, 10:03

Zbiorowy wysiłek w kierunku innowacyjności polskiej onkologii Sytuacja placówek onkologicznych w Polsce jest zła - mówią dyrektorzy

Postęp, który dokonał się w medycynie jest tak zawrotny, że jeśli inne resorty nie wesprą w działaniach Ministerstwa Zdrowia i nie docenią wagi tej kwestii, polska onkologia zostanie daleko w tyle - ocenia prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie.

Dyrektor CO-I podkreślał, że sytuacja finansowa tego wiodącego ośrodka onkologicznego (1,4 tys. łóżek, ok. 130 tys. hospitalizacji rocznie i ok. 700 tys. konsultacji w skali roku) pogarsza się systematycznie, zwłaszcza od lat 2013/14.

- Dramat nastąpił jednak wraz z początkiem 2015 r., tj. z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego. Nasze przychody wówczas wprawdzie wzrosły (choć niewystarczająco), ale jednocześnie pozostał problem niezapłaconych nadwykonań i coraz bardziej rozchodzących się krzywych przychodów i kosztów. To nie jest tylko nasz problem, ale obraz uniwersalny dla wszystkich wielospecjalistycznych ośrodków onkologicznych w Polsce - wyjaśniał prof. Walewski w czwartek (2 lutego) podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie. 

Dodał, że kolejnym problemem jest konieczność natychmiastowego podjęcia zbiorowego wysiłku w kierunku innowacyjności polskiej onkologii.

Wycena procedur
Prof. Józef Kładny, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, również zwracał uwagę na ten problem.

- Bez nowoczesnych narzędzi w chirurgii onkologicznej nie da się już funkcjonować, będziemy zatem postulować przegląd wyceny procedur z ich zastosowaniem. Na razie w chirurgii onkologicznej mamy głęboki kryzys: nie znam oddziału działającego w ramach publicznego szpitala, który by się finansował. Ja także słyszę od dyrektora, że moja klinika generuje zadłużenie - mówił prof. Kładny.

O przegląd wyceny procedur onkologicznych upominał się też prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

- Szczególne znaczenie dla onkologii ma dobra wycena procedur skojarzonych - przekonywał profesor.

- Kompleksowa wycena procedur onkologicznych jest niezbędna i stanowi szansę na zasypanie przepaści pomiędzy kosztami, a potrzebami w onkologii - mówił prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, przewodniczący Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH