Zdrowie – kluczowe dla rozwoju gospodarki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Infowire/rynekaptek.pl   01-06-2016, 12:17

Zdrowie – kluczowe dla rozwoju gospodarki Zdrowe społeczeństwo napędza gospodarkę

W Polsce potrzebny jest interdyscyplinarny, specjalistyczny ośrodek analizy efektywności wykorzystywania środków finansowych na ochronę zdrowie nie tylko pod kątem ich racjonalności dla systemu, ale również dla całej gospodarki - uważa ekspert.

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i eksperta inicjatywy „Głosuję na zdrowie” jeżeli nie wypracujemy metody efektywnego wykorzystywania środków finansowych, biorąc pod uwagę niekorzystne trendy demograficzne, grozi nam nie tylko wzrost nierówności w dostępie do leczenia w porównaniu do innych krajów UE, ale także znaczne obniżenie produktywności Polaków, co może zahamować rozwój gospodarczy.

W opinii prof. Mączyńskiej, jednym z problemów wpływających na nieracjonalne gospodarowanie środkami na ochronę zdrowia, jest finansowanie przestarzałych i tylko z pozoru ‘oszczędnych’ metod leczenia pacjentów. W rzeczywistości są one bowiem niezwykle kosztowne społecznie - i dla pacjenta, i dla całego systemu ochrony zdrowia, ponieważ powodują wydłużanie czasu leczenia oraz wzrost ponoszonych z tego tytułu kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Zdaniem prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wciąż brakuje holistycznych analiz. Są one konieczne, gdyż wydatki na zdrowie obywateli powinny być traktowane jako jedne z kluczowych inwestycji w społeczno-gospodarczy rozwój kraju

Z analiz przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów wynika, że obecny sposób finansowania systemu ochrony zdrowia w kolejnych latach nie będzie w stanie zapewnić pokrycia potrzeb zdrowotnych populacji polskiej na obecnym poziomie. Szacuje się, że luka w finansowaniu wzrastających potrzeb zdrowotnych, która powstanie już w 2020 r., w pesymistycznym wariancie w 2060 r. osiągnie poziom 2,6 proc.

Prof. Elżbieta Mączyńska podkreśla, że jedną z przyczyn powstawania tej luki jest postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Ta grupa jest naturalnie bardziej zagrożona chorobami i niepełnosprawnością, a przez to również przedwczesnym wyjściem z rynku pracy. Dlatego też powinniśmy jak najszybciej zacząć wnikliwie przyglądać się wydatkom na zdrowie, stosując rachunek ciągniony, czyli do kosztów podejmowanych decyzji, doliczać koszty ich konsekwencji.

Więcej: infowire.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH