Zdrowie publiczne: powinno się oceniać skuteczność programów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: WOK/rynekaptek.pl   08-12-2017, 09:07

Zdrowie publiczne: powinno się oceniać skuteczność programów Wzrost aktywności samorządów w zakresie programów profilaktycznych, eksperci oceniają jako pozytywny trend (Fot. Archiwum)

Funkcjonująca od dwóch lat ustawa o zdrowiu publicznym przyczyniła się do wzrostu aktywności samorządów, ale także pracodawców i resortu zdrowia w zakresie profilaktyki i prewencji – wskazuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego.

Przypomnijmy, że na realizację celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2016-2020, zarezerwowano 140 mln zł. - Dla porównania - łączne wydatki jednostek samorządów terytorialnych na programy zdrowotne, tylko w 2015 roku wynosiły ponad 82,7 mln zł - informował nas niedawno Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Ponadto w styczniu 2017 r. weszły w życie przepisy, które umożliwiają jednostkom samorządu terytorialnego wnioskowanie do dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej.

Aby para nie szła w gwizdek
Nie są to kwoty powalające na kolana. Tym bardziej ważne jest, aby te pieniądze były wydawane możliwie najbardziej efektywnie, a programy i kampanie zdrowotne przynosiły realne korzyści.

W połowie listopada br. do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia wzoru programu polityki zdrowotnej oraz wzoru raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej. Jak zauważa Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu tej regulacji, nie ma jednolitych zasad tworzenia projektów programów polityki zdrowotnej. Brakuje także spójnych zasad opracowywania wyników realizacji programów.

- To rozporządzenie jest krokiem w dobrym kierunku. Nie chodzi bowiem o to, aby każdy robił coś po swojemu, ale żeby działać według sprawdzonych wzorców, w oparciu o medycynę opartą na faktach. Tym bardziej, że obserwujemy ostatnio spektakularny wzrost aktywności samorządów, ale także pracodawców i resortu zdrowia w zakresie profilaktyki i prewencji - ocenia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia w Uczelni Łazarskiego.

Podkreśla, że kolejnym krokiem MZ oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji powinno być opracowanie metodologii oceniania skuteczności programów profilaktycznych, nie tylko realizowanych przez poszczególne samorządy, ale też w skali regionów i kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH