Zdrowie z budżetu - minister co roku będzie wykłócać się o pieniądze?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Ryszard Rotaub/ rynekaptek.pl   22-06-2016, 08:23

Zdrowie z budżetu - minister co roku będzie wykłócać się o pieniądze?

Wicepremier Mateusz Morawicki i minister finansów Paweł Szałamacha, zapowiedzieli, że w 2018 r. wprowadzony zostanie jednolity podatek, w wyniku czego składka zdrowotna, która obecnie trafia do NFZ, zostanie zastąpiona daniną i zasili bezpośrednio budżet państwa. Tymczasem Konstanty Radziwiłł ma przedstawić propozycje reform już w lipcu.

Minister zdrowia jest w szachu. Po proteście pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka premier Beata Szydło poleciła mu przedstawić koncepcję zmian w służbie zdrowia. Jej głównym założeniem ma być finansowanie sektora zdrowia z budżetu, tymczasem w podatkach szykuje się rewolucja. Ale dopiero w 2018 r. Jak rozegra to minister zdrowia?

- Nie widzę innego rozwiązania, jak równoczesne wprowadzenie jednolitego podatku i przejście na budżetowy system finansowania sektora zdrowia - uważa Adam H. Pustelnik, ekspert ds. rynku ubezpieczeniowego, prezes Zarządu AhProfit Sp. z o.o.

Jednakże jednolity podatek to przyszłość, a minister Radziwiłł ma przedstawić plan reformowania służby zdrowia niebawem - zauważamy. Co powie?

- Że będą prowadzone skoordynowane działania w ramach wdrażania jednolitego podatku i że będą pracowały nad tym zespoły złożone z przedstawicieli resortów zdrowia, finansów i gospodarki. Jeśli minister Radziwiłł wystąpi w lipcu z jakąś autonomiczną koncepcją, to będzie ona obowiązywała do momentu, gdy wicepremier Mateusz Morawicki i minister finansów Paweł Szałamacha uzgodnią kluczowe rozwiązanie, czyli zasady jednolitego podatku - przewiduje dr Pustelnik.

Jak rozważa Pustelnik, dopóki nie będzie uzgodnień, nie będzie też zmiany w systemie finansowania ochrony zdrowia - poza drugorzędną zmianą polegającą na likwidacji NFZ i przeniesieniu urzędników do urzędów wojewódzkich, które będą płaciły za usługi.

Dodaje, że każde rozwiązanie dotyczące finansowania potrzeb zdrowotnych, które nie będzie powiązane z jednolitym podatkiem, spowoduje niewspółmierny wzrost kosztów przy braku efektów. - W każdym razie do 2018 r. niewiele będzie wiadomo.

Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia (teraz jest ekspertem ochrony zdrowia w firmie analitycznej EY), mówi, że za mało pieniędzy wydajemy na ochronę zdrowia. Jego zdaniem, powiązanie z budżetem prowadziłoby do sytuacji, w której minister zdrowia co roku musiałby się wykłócać z innymi ministrami o pieniądze, a znając pozycję ministra zdrowia w rządzie, negocjacje nie zakończyłyby się sukcesem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH