Zdrowotna mistyfikacja - dwa lata w plecy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   03-01-2014, 14:58

Zdrowotna mistyfikacja - dwa lata w plecy

Nowy rok - stare problemy. TVN powrócił do sprawy dymisji szefowej NFZ, Agnieszki Pachciarz. W wywiadzie udzielonym stacji, b. prezes mówi o tajemnicy braku reformy i projekcie wyrzuconym do kosza po tym, co obiecano i nigdy nie wprowadzono w życie. Nieoficjalnie za powód dymisji Agnieszki Pachciarz uznaje się coraz głośniejszą krytykę nieudolnej polityki ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza.

Inna z teorii mówi o naciskach lobbingowych na Ministerstwo Zdrowia ze strony okulistów w związku ze zmniejszeniem ceny zabiegu usunięcia zaćmy. To miało być główną przyczyną odwołania prezes Pachciarz. W obu przypadkach kozioł ofiarny jest ten sam - NFZ.

Media przypomniały, że w marcu ub. roku odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono projekt założeń do ustawy o instytucjach systemu ubezpieczenia zdrowotnego. - Konferencja prasowa sugerowała, że będzie ciąg dalszy. Ale na konferencji prasowej sprawa się zamknęła. Być może to była decyzja kogoś, by tą drogą nie iść dalej. Projekt reformy wyrzucili do kosza ludzie z otoczenia premiera. Kancelaria postanowiła, by dalej tego nie procedować, bo to co zaproponowano, nie nadawało się nawet do poprawek - mówiła Agnieszka Pachciarz.

Na pytanie dziennikarza, dlaczego minister zdrowia wyszedł z taką propozycją kompletnie nie przygotowany, b. prezes NFZ oceniła, że "być może była to potrzeba pokazania, że coś mamy do zaproponowania".

Wynikałoby z tego, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz został powołany na stanowisko z misją nie robienia nic i był tej misji świadom od samego początku. Pod względem kreatywności mógł się jedynie wykazać w zakresie "ściemniania" i gry pozorów, jakie to reformy i prace prowadzi resort, by zmienić zasady funkcjonowania rynku usług medycznych w Polsce.

Rzeczywista rola resortu za jego kadencji została sprowadzona do funkcji administracyjno - rachunkowej, która polegała na tym, by jak najwięcej pieniędzy przeznaczanych na zdrowie zostawić w budżecie. Narzędziem do wykonania zadania była m.in. ustawa refundacyjna. Jej przepisy, a także inne regulacje (lub ich brak) pozwoliły pokrywać deficyt budżetowy wynikający z kryzysu gospodarczego, którego oficjalnie w Polsce nie było.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH