Zespół ds. systemowych działa dalej - przedłużono termin

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RR/ rynekaptek.pl   25-04-2016, 08:39

Zespół ds. systemowych działa dalej - przedłużono termin

Powołany przez Konstantego Radziwiłła zespół do opracowania zmian systemowych w ochronie zdrowia, w kwietniu nie zakończy działalności. Raport przygotowywany przez 12-osobowy zespół ma być sporządzony nie później niż 15 lipca 2016 r.

Minister zdrowia w zarządzeniu z 25 stycznia 2016 r. o powołaniu zespołu i wyznaczeniu jego składu osobowego zakładał optymistycznie, że zakończy on działalność "nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia pierwszego posiedzenia". Oznaczało to, że w kwietniu gotowy dokument trafi na biurko szefa resortu.

- Faktycznie, minęły dwa miesiące - Marek Balicki, były minister zdrowia, przyznaje, że terminu nie udało się dotrzymać i prace trzeba było przedłużyć. - Zarówno zespół, jak i minister od pewnego czasu mieli tego świadomość. To nie są łatwe sprawy - tłumaczy.

- Była inicjatywa, żeby przedłużyć prace zespołu - potwierdza prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych (współpracuje także z fundacją naukową CASE).

Wyjaśnia, że tematyka obejmuje kluczowe dla systemu ochrony zdrowia kwestie. - To są duże zmiany systemowe o charakterze polityczno-ekonomiczno-społecznym. Prace oscylują wokół programu wyborczego PiS i dotyczą m.in. przesunięcia finansowania z tzw. ubezpieczeniowego na budżetowe. Jest już kształt docelowych zmian - informuje i tłumaczy, że nie chce za dużo powiedzieć, bo dyskusja jeszcze trwa.

Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, do głównych zagadnień będących przedmiotem obrad zalicza: zasady gromadzenia środków publicznych na opiekę zdrowotną i zarządzania tymi środkami; organizacja płatnika świadczeń opieki zdrowotnej oraz nadzoru nad płatnikiem; rola ministra zdrowia, wojewodów i organów administracji samorządowej w systemie opieki zdrowotnej; planowanie podaży świadczeń zdrowotnych na poziomie krajowym i regionalnym; kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej; struktura właścicielska podmiotów leczniczych.

O ciężarze gatunkowym omawianych spraw świadczy fakt, że spośród wielu innych powołanych na początku roku eksperckich zespołów, tylko temu przewodniczy minister zdrowia. I nie jest to funkcja tytularna. Jeden z członków zespołu powiedział nam, że minister jest na każdym posiedzeniu, prowadzi obrady, uczestniczy w dyskusjach (do 21 kwietnia odbyły się 4 posiedzenia).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH