Zgłaszane braki leków. Czy można nadać im walor obiektywizmu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   22-03-2016, 14:02

Zgłaszane braki leków. Czy można nadać im walor obiektywizmu? Wiceminister ocenia, że apteki za mało się starają szukając deficytowych leków

Zgłaszanym przez apteki „brakom” leków należy zawsze przypisywać walor obiektywizmu. W wielu przypadkach trudno mówić, że podjęto wszelkie konieczne próby zaopatrzenia się w niezbędny w aptece asortyment - ocenia resort zdrowia.

Wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, opisując dotychczasowe działania resortu zdrowia w zakresie powstrzymania wywozu leków i zjawiska odwróconego łańcucha dystrybucji przypomniał, że nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne z dnia 9 kwietnia 2015 r. znacząco ograniczyła zjawisko wywozu leków, co potwierdzają cotygodniowe raporty Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczące dostępności leków dopuszczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również sygnały zewnętrzne docierające do Ministerstwa Zdrowia od indywidualnych aptekarzy i pacjentów.

Mniej leków zagrożonych wywozem
Jego zdaniem, regresywną tendencję obrazuje ponad 40% spadek liczby pozycji asortymentowych ujętych w trzecim, listopadowym obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP, względem pierwszego obwieszczenia z lipca br. (spadek z 257 pozycji do 147 pozycji).

Zgodnie z wiedzą Ministerstwa Zdrowia, zjawisko zaburzeń w dostępności do leków (głównie) na rynku polskim nie dotyczy niedostępności na poziomie obrotu hurtowego lekami. Przede wszystkim bowiem taką możliwość wyeliminowano już pierwotnie w ustawie refundacyjnej. 

Jak wyjaśnia MZ, chodzi o to, że wnioskodawca składający wniosek o objęcie leku refundacją dołącza do wniosku refundacyjnego deklarację o ilości leków, jakie wprowadzi na rynek, a ilość ta powinna odpowiadać zapotrzebowaniu krajowemu.

Wiceminister dodaje, że w przypadku gdy ta deklaracja w zakresie dotyczącym rocznej wielkości dostaw lub ciągłości dostaw, nie zostanie dotrzymana i nastąpi niezaspokojenie potrzeb świadczeniobiorców, wnioskodawca jest obowiązany do zwrotu do Funduszu kwoty stanowiącej iloczyn liczby niedostarczonych jednostkowych opakowań leku i ich urzędowej ceny zbytu netto, chyba że niewykonanie tego zobowiązania jest następstwem działania siły wyższej albo potrzeby świadczeniobiorców zostały zaspokojone przez jego odpowiednik.

Walor obiektywizmu
- Obecnie nie występuje powszechnie zjawisko braków leków „deficytowych” w hurtowniach farmaceutycznych. Należy bowiem wyraźnie rozróżnić sytuację faktycznego braku leku w hurtowni, od sytuacji, w której hurtownia ta odmawia aptece, w sposób intencjonalny, realizacji jej zapotrzebowania - ocenia dr Łanda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH