Zły czas dla niezależnych aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Euler Hermes/ms   19-09-2014, 10:44

Zły czas dla niezależnych aptek

Na rynku funkcjonuje 14 tys. aptek, za pięć lat będzie ich mniej więcej tyle samo, z tym, że tych prowadzonych indywidualnie przez aptekarzy ma być aż o 30 proc. mniej - raportuje Euler Hermes.

Szacuje się, że aptek tzw. niezależnych jest ponad 600, ale uwaga wkrótce ich liczba może spaść do zaledwie 400.

-Spodziewamy się, iż aptek nadal będzie ubywać - nawet pójście im na rękę w kwestii dłuższego kredytowania przez hurtowników nie zmieni sytuacji na rynku: dużej konkurencji, zbyt małej liczby klientów i konkurowania głównie ceną - w czym nie mogą dorównać aptekom działającym w ramach sieci - ocenia Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes. - Nie wszystkie tradycyjne apteki mają równoważący to atut w postaci świetnej lokalizacji. Stąd z czasem, w ciągu powiedzmy pięciu lat zniknąć z rynku może według naszych szacunków nawet 30 proc. z obecnej liczby aptek. O ile dystrybutorzy będą na to przygotowani - nie poniosą zbyt dużych strat z tym związanych i z czasem obieg należności ulec może skróceniu. Świadczyć to będzie o zdobywaniu silniejszej pozycji na rynku detalicznym przez hurtownie farmaceutyczne.

Tendencję tę wzmacnia działanie hurtowni, które dynamicznie tworzą sieci detaliczne. Hurtownie, uruchamiając własne apteki, liczyć mogą na wyższe marże, a te są bardzo niskie ze względu na ogólnie obowiązujące marże na leki refundowane.

Apteki, których właścicielem są hurtownie, mogą rywalizować z konkurencją ceną np. OTC, chociażby ze względu na mniejszy łańcuch pośredników.
Wartość należności niepłaconych w terminie przez hurtownie farmaceutyczne w okresie kwiecień 2013 - kwiecień 2014 r. wzrosła z 6 do 9 proc. , a przez apteki spadła z 25 do 21 proc. Średni okres spływu należności w sprzedaży do hurtowni farmaceutycznych wzrósł z 61 dni w kwietniu 2013 r. do 63 dni w kwietniu 2014 r. z do aptek z 58 do 69 dni.

Jaka przyszłość czeka niezależne placówki? Niektórzy uważają, ze będą musiały patrzeć w stronę programów franczyzowych lub...

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH