Zmarła Zyta Gilowska

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-04-2016, 14:19

Zmarła Zyta Gilowska

We wtorek, 5 kwietnia, w nocy zmarła Zyta Gilowska. Polityk, profesor nauk ekonomicznych była m.in. ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, a w latach 2010 - 2013 członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Autorka ponad 220 publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych. W październiku 2015 roku została członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński powołał ją w skład Rady Polityki Pieniężnej. Ze stanowiska została odwołana w październiku 2013 roku w związku ze zrzeczeniem się przez nią pełnienia funkcji. Już wcześniej pojawiały się informacje o jej poważnej chorobie.

Wcześniej współpracowała z takimi ugrupowaniami politycznymi jak Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska i Unia Wolności.

Na stanowisko wicepremiera i ministra finansów została powołana w styczniu 2006 roku. Powierzenie jej tej funkcji w rządzie PiS było dużym zaskoczeniem, gdyż wcześniej była ona ważnym politykiem Platformy Obywatelskiej. Za jej rządów m.in. obniżono składkę rentową oraz wprowadzono zmiany w podatkach - obniżono stawki podatku PIT do 18 i 32 procent. Zlikwidowano też podatek od spadków i darowizn przekazywanych w ramach najbliższej rodziny.

Kładła też nacisk na reformę finansów publicznych. Podkreślała, że wysoki wzrost gospodarczy należy wykorzystać do zreformowania finansów państwa. Sugerowała m.in. obniżenie klina podatkowego, co miało wpływać na tworzenie nowych miejsc pracy.

Z gabinetu Kazimierza Marcinkiewicza odeszła już po sześciu miesiącach, kiedy Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej kłamstwo lustracyjne. We wrześniu 2006 roku sąd lustracyjny uznał jednak, że jej oświadczenie było zgodne z prawdą i profesor Gilowska wróciła do rządu, którym kierował już Jarosław Kaczyński. Sprawowała funkcje ministra finansów i wicepremiera do września 2007 roku.

Kazimierz Marcinkiewicz wspomina ją jako "żelazną damę" finansów publicznych.

Pogrzeb Zyty Gilowskiej odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia, w Świdniku, o godzinie 12.00.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH