Zmiany prawne w funkcjonowaniu aptek internetowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: regulaminowo.pl/ rynekaptek.pl   27-04-2015, 13:49

Zmiany prawne w funkcjonowaniu aptek internetowych Zmiany w internetowej sprzedaży leków

Przypominamy, że 4 maja 2015 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych, które wymusi na aptekach internetowych wprowadzenie szeregu zmian.

Rozporządzenie wymaga m.in. umieszczenia na stronie wspólnego logo identyfikującego w całej Unii Europejskiej strony, za pośrednictwem których prowadzona jest sprzedaż produktów leczniczych.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia jest konsekwencją szerszych zmian w samym Prawie Farmaceutycznym, które weszły w życie już 8 lutego tego roku. Zmiany zostały podyktowane przede wszystkim koniecznością dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy w zakresie zapobiegania wprowadzaniu do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych - wyjaśnia Rafał Bugajski z serwisu Regulaminowo.pl, zajmujący się tworzeniem regulaminów dla sklepów i serwisów internetowych.

Wśród ważniejszych zmian dokonanych w ustawie należy wskazać obowiązek zgłoszenia informacji o prowadzeniu wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych.

Zgłoszenia takiego należy dokonać do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego nie później niż na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Apteki, które już prowadziły wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych winny takiego zgłoszenia dokonać najpóźniej do 22 lutego 2015 r.

Brak zgłoszenia oznacza możliwość cofnięcia zezwolenia przez właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego oraz możliwość nałożenia grzywny.

Kolejną istotna zmianą w porównaniu do poprzednio obowiązujących przepisów jest wprowadzenie zasady wyłączającej możliwość zwrotu produktu leczniczego. Brak możliwości zwrotu nie dotyczy jednak produktu leczniczego, zwracanego aptece ogólnodostępnej lub punktowi aptecznemu z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH