Zmiany w NFZ już wiosną 2013 roku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   04-09-2012, 12:24

Jak zapowiada w wywiadzie dla Sławomir Neumann, wiceminister odpowiedzialny w resorcie zdrowia za przygotowanie projektu ustawy dotyczącej zmian w NFZ. Projekt już za 2-3 tygodnie ma zostać przedstawiony, następnie procedowany, a proponowane zmiany miałyby być wprowadzane w życie wiosną 2013.

Wiceminister Neuman szeroko wypowiada się na ten temat dla Dziennika Gazety Prawnej.

Zmiany mają dotyczyć podziału NFZ na niezależne fundusze plus ewentualna likwidacja centrali. Świadczenia byłyby kontraktowane przez 3-4 subregionalne fundusze lub 16 niezależnych płatników, o dużej samodzielności.

W miejsce centrali Funduszu powstałby natomiast urząd określający generalne zasady kontraktowania świadczeń. To zadanie przejęłaby albo nowo powołana agencja taryfikacji albo już funkcjonująca Agencja Oceny Technologii Medycznych.

W ramach realizacji zapowiedzi dotyczących pakietu ustaw zdrowotnych ma zostać wprowadzona także w życie zapowiadana elektroniczna karta pacjenta. Na początku z najprostszymi funkcjami, do weryfikacji danych podczas wizyt oraz wystawiania e-recept i e-zwolnień. Na jej podstawie lekarz będzie wiedział, czy pacjent jest ubezpieczony.

Od stycznia ma ruszyć Centralny Wykaz Ubezpieczonych i jeśli się sprawdzi, kolejną zmianą będzie właśnie wprowadzenie elektronicznej karty. Ma do tego dojść w 2014 roku.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH