Zmiany w obrocie pozaaptecznym lekami już nie za tej kadencji Sejmu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   04-08-2015, 22:15

Zmiany w obrocie pozaaptecznym lekami już nie za tej kadencji Sejmu Leki tylko z apteki - postulują farmaceuci

Ograniczmy - nawet jeśli nie całkowitą sprzedaż pozaapteczną leków - to chociaż liczbę produktów, które można kupić dzisiaj w sklepach ogólnospożywczych - apelowali farmaceuci stowarzyszeni w organizacji Leki Tylko z Apteki. Czy takie zmiany są możliwe? Pewnie tak, ale raczej już nie w tej kadencji Sejmu - studzili zapał posłowie.

Obecnie w sklepach ogólnodostępnych jest już ponad 3 tysiące leków. W sprzedaży pozaaptecznej pojawiają się produkty dostępne jeszcze do niedawna tylko na receptę. To stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. 

- W Polsce mamy problem z monitorowaniem interakcji polekowych. My, lekarze, znamy leki, bo to element naszej pracy. Ale my się na tych lekach nie znamy. To kolosalna różnica. Studentów medycyny nie uczy się o interakcjach lekowych. Brakuje danych, kiedy takie interakcje są przyczyną zgonu na pierwszym miejscu. Jeśli nie ma statystyk na ten temat, to wcale nie znaczy, że nie ma takich przypadków. Nikt na to nie zwraca uwagi. Podczas wizyty lekarz powinien zapytać w pierwszej kolejności pacjenta, jakie ten przyjmuje leki - mówiła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Opieki Farmaceutycznej WUM, podczas dzisiejszej konferencji "Eliminowanie patologii z rynku farmaceutycznego" (Warszawa, 4 sierpnia br.).

W tym zakresie nieoceniona jest rola farmaceuty, który może w aptece doradzić odpowiedni produkt lub odradzić stosowanie nadmiaru leków. Takiej opieki nabywca nie uzyska w sklepie czy na stacji benzynowej. Tymczasem już co trzecią tabletkę leku przeciwbólowego Polacy kupują poza apteką. Najczęściej w sklepach osiedlowych, hipermarketach i stacjach benzynowych.

Sprzedaż poza kontrolą
Poza brakiem fachowego doradztwa należy pamiętać, że wszystkie te podmioty znajdują się poza kontrolą inspekcji farmaceutycznej. Te sklepy nie ponoszą żadnych opłat związanych z prowadzeniem leków obrotu, nie ma też wymogu ich rejestracji. Nikt nie monitoruje warunków transportu i przechowywania leków. Nikt też nie weryfikuje wiedzy sprzedawców, mimo że zgodnie z prawem, w sklepach ogólnodostępnych osoby wydające produkty lecznicze muszą posiadać wiedzę z zakresu: zastosowania, przechowywania  sprzedawanych produktów leczniczych, nabytą z informacji zawartych w ulotkach załączanych do produktów leczniczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH