Zmiany w podatkach zachwieją finansami NFZ?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Prawna/ rynekaptek.pl   08-12-2015, 12:37

Zmiany w podatkach zachwieją finansami NFZ? Prezydenccy prawnicy nie dostrzegli wpływu zmiany przepisów na budżet NFZ

Nawet dwa miliardy złotych mniej może wpłynąć do funduszu po podwyżce kwoty wolnej od podatku. Wszystko za sprawę prezydenckiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada wzrost od 2016 r. kwoty wolnej od podatku z obecnych 3091 zł do 8000 zł.

Eksperci ostrzegają, że ta zmiana może zachwiać finansami NFZ, czego prezydenccy prawnicy nie zauważyli. Winny tej sytuacji jest mechanizm tzw. zerowej składki zdrowotnej, który został wpisany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.). Może skorzystać na nim ponad milion Polaków - informuje Gazeta Prawna.

Są to osoby, które nie tylko nie zapłacą podatku od dochodu mieszczącego się w kwocie wolnej, ale także składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie bowiem z art. 83 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) składka zdrowotna jest obniżana do wysokości zaliczki na podatek dochodowy (gdy jest od niej wyższa) lub nawet do 0 zł, jeżeli zaliczka nie jest w ogóle obliczana z uwagi na dochód mieszczący się w kwocie wolnej.

Przepis nie dotyczy wszystkich, tylko osób o niskich dochodach, które mają płatnika, czyli m.in. zatrudnionych na umowach o pracę (np. na część etatu, przez co mają niski dochód), najsłabiej uposażonych emerytów i rencistów, a także bezrobotnych pobierających zasiłek.

Dzięki mechanizmowi pomniejszania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, mniejszą daninę na ZUS będą także odprowadzać pracownicy zarabiający w przedziale pomiędzy 10 a 21,6 tys. zł rocznie.

Resort zdrowia już wysłał pismo w tej sprawie do ministra finansów, bo ma świadomość, że kwota wolna wpłynie na przychody NFZ. Nie jest jednak w stanie precyzyjnie oszacować skutków prezydenckich przepisów bez danych o rozkładzie wysokości dochodów dla poszczególnych grup ubezpieczonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH