Znamy finalistów 4 edycji FameLab

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-03-2015, 15:22

Znamy finalistów 4 edycji FameLab

Dziesięciu uczonych znalazło się w finale czwartej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Ostatecznego zwycięzcę konkursu poznamy 25 kwietnia.

FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. W szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o wybranych przez nich zagadnieniach badawczych.

W czwartej edycji konkursu znalazło się blisko 90 zgłoszeń. Spośród nich jury wybrało 25 półfinalistów. Do ścisłego finału wybrano 10 najlepszych, wśród których znaleźli się: Jakub Bochiński z The Open University w Milton Keynes; Mariusz Gogól i dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciech Grabczan z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Aleksandra Klemba z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Rafał Mostowy z Imperial College w Londynie; , dr Jan Paczesny, mgr inż. Łukasz Richter z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie; Alicja Wolny z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Kandydaci mają teraz dwa miesiące, by przygotować finałową prezentację. W tym czasie wezmą udział w dwudniowych zajęciach z komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej.
25 kwietnia z grona finalistów jury wyłoni laureata polskiej edycji konkursu, który weźmie udział w światowym finale, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma on także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy od British Council. Nagrody wręczą także partnerzy konkursu.

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje konkursu FameLab odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

W Polsce po raz trzeci konkurs organizują Centrum Nauki Kopernik i British Council. Zwycięzcy dotychczasowych polskich odsłon FameLab - Monika Koperska, Marcin Stolarski i Joanna Bagniewska - odnieśli sukces także na arenie międzynarodowej konkursu. Monika Koperska zajęła drugie miejsce w międzynarodowym finale, zdobywając też nagrodę publiczności. Marcin Stolarski zakwalifikował się do ścisłej światowej dziesiątki. Joanna Bagniewska również znalazła się w najlepszej światowej dziesiątce, zdobywając uznanie uczestników konkursu z poprzednich lat, którzy przyznali jej swoją nagrodę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH