"Znieśmy tę rażącą dysproporcję"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekaszpitalna.pl/rynekaptek.pl   10-11-2016, 10:15

"Znieśmy tę rażącą dysproporcję" Wynagrodzenia farmaceutów powinny być adekwatne do ich wykształcenia. W tej kwestii powinni być traktowani na równo z lekarzami - tego domagają się konsultanci wojewódzcy.

Klasyfikowanie zawodu farmaceuty na równi z innymi zawodem niż zawód lekarza podkreśla rażącą dysproporcję. Farmaceuci często ogrywają strategiczną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu szpitala - przypominają farmaceuci szpitalni.

Celem projektu ustawy z dnia 27 września br. jest określenie sposobu ustalania minimalnego, godziwego wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych grup zawodowych pracowników wykonujących zawody medyczne.

Mgr farm. Dariusz Smoliński, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej dla województwa opolskiego, skierował swoje uwagi do Ministerstwa Zdrowia wskazując, wobec jakiego współczynnika powinien kierować się resort, ustalając minimalne wynagrodzenie dla farmaceutów szpitalnych.

Jego zdaniem, sposób wynagradzania powinien być adekwatny do ich poziomu wykształcenia, a zawód farmaceuty powinien być traktowany na równi z lekarzami.

Konsultant proponuje, aby farmaceuta, który uzyskał specjalizację z zakresu farmacji szpitalnej lub klinicznej otrzymał współczynnik 1,27. Farmaceuta bez specjalizacji określony został współczynnikiem 1,05. Z kolei technikowi farmaceutycznemu, mgr Smoliński przyznał współczynnik 0,64.

Uważa, że farmaceuci i technicy farmaceutyczni stanowią obecnie jedną z najmniej licznych grup zawodowych zaliczanych do personelu medycznego, a jednocześnie stanowią jedną z najbardziej obciążonych pracą i niedocenianych materialnie.

- Farmacja szpitalna w Polsce nie jest właściwie doceniania i uczciwie wynagradzana. Właściwie zaszeregowanie farmaceutów na równi z lekarzami przyczyni się do unormowania najwyższego interesu społecznego i zachęci aptekarzy do podjęcia pracy w podmiotach leczniczych na terytorium Polski – wskazuje wojewódzki konsultant.

W obronie wynagrodzeń dla aptekarzy pracujących w placówkach szpitalnych stanął także mgr farm. Zbigniew Grzegowski, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej Farmaceutów Szpitalnych OPZZ „Konfederacja Pracy”. Jego zdaniem w proponowanym przez ministerstwo projekcie, klasyfikowanie zawodu farmaceuty na równi z innymi zawodem niż zawód lekarza podkreśla rażącą dysproporcję:

- W projekcie farmaceuci zostali przyrównani do zawodów, dla których istnieją alternatywne drogi edukacji oferowane przez uczelnie i szkoły, reprezentujące poziom edukacji daleki od poziomu jakie reprezentują Uniwersytety Medyczne. – argumentuje Grzegowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH