Zorganizowana grupa przestępcza

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   23-11-2016, 15:39

Zorganizowana grupa przestępcza MZ o wywozie leków

Z dokumentów, które przekazaliśmy do ABW, CBA, Policji oraz prokuratur różnych szczebli łącznie z Prokuratorem Generalnym wynika, że jest to zorganizowana grupa złożona z byłych i obecnych prokuratorów, lekarzy i farmaceutów - informował GIF w sprawie nielegalnego wywozu leków.

Główny Inspektor Farmaceutyczny na przestrzeni ostatnich kilku lat wielokrotnie kierował zarówno do Prokuratora Generalnego jak i podległych mu Prokuratorów zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw związanych z nielegalnym obrotem produktami leczniczymi w ramach tzw. „odwróconego łańcucha dostaw” w kwocie ok. 2 miliardów złotych rocznie - informuje wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz, jako odpowiedź na pytanie posła Jerzego Kozłowskiego w sprawie nielegalnego wywozu leków z Polski.

Jak podkreślał Główny Inspektor Farmaceutyczny, „powiązania jakie można zaobserwować analizując akta postępowań administracyjnych prowadzonych przez organy Inspekcji Farmaceutycznej dają podstawy do twierdzenia, iż doszło do powstania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem produktami leczniczymi. Z naszych dokumentów, które przekazaliśmy do ABW, CBA, Policji oraz prokuratur różnych szczebli łącznie z Prokuratorem Generalnym wynika, że jest to zorganizowana grupa złożona z byłych i obecnych prokuratorów, lekarzy i farmaceutów".

Obecnie Główny Inspektor Farmaceutyczny w ramach realizacji swoich zadań współpracuje z różnymi instytucjami oraz służbami. Współpraca ma na celu pełniejszą realizację zadań, jakie na Inspekcję Farmaceutyczną nakłada Ustawa Prawo Farmaceutyczne oraz Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Podejmowana jest współpraca zarówno na poziomie operacyjnym (m.in. CBŚP, Policja, Urzędy Skarbowe), jak i na poziomie szerszym, dla znalezienia wyjścia z problemów, jakie pojawiają się na rynku farmaceutycznym.

Główny Inspektor Farmaceutyczny sygnalizował Krzysztofowi Łandzie, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Zdrowia, iż wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni są zastraszani przez przedsiębiorców, w szczególności przedstawił sprawę Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

- Należy jednakże podkreślić, iż w związku z faktem, iż wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni są kierownikami wojewódzkiej inspekcji farmaceutycznej, wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej, to podlegają bezpośrednio wojewodzie i tylko on może podjąć ewentualne działania w celu zapewnienia ochrony swoim pracownikom - dodaje wiceminister.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH