ZPP o "niebezpiecznych pomysłach" Naczelnej Izby Aptekarskiej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   23-06-2016, 08:02

ZPP o "niebezpiecznych pomysłach" Naczelnej Izby Aptekarskiej

Od ponad roku samorząd aptekarski działa na rzecz ograniczenia dostępu do leków bez recepty (OTC) poza aptekami. Gdyby wdrożyć wszystkie postulaty forsowane przez NIA oznaczałoby to de facto zamknięcie tego rynku - uważa ZPP.

22 czerwca br. w siedzibie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców odbyło się seminarium eksperckie dotyczące miejsca pacjenta w kontekście propozycji zmian w sektorze aptecznym.

Jak informuje Związek w komunikacie prasowym, udziału w panelu dyskusyjnym odmówił wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

W dalszej części informacji czytamy: "Od ponad roku samorząd aptekarski działa na rzecz ograniczenia dostępu do leków bez recepty (OTC) poza aptekami. Gdyby wdrożyć wszystkie postulaty forsowane przez Naczelną Izbę Aptekarską oznaczałoby to de facto zamknięcie tego rynku".

"Spotkanie zorganizowano w odpowiedzi na bezradność konsumentów i przedsiębiorców których wykluczono z dyskusji prowadzonej w tej sprawie na linii Ministerstwo Zdrowia – Naczelna Izba Aptekarska" - uważają organizatorzy spotkania.

- Dane z Raportu „Leki bez recepty” przeprowadzonego przez Federację Konsumentów dowodzą, że nie ma obawy, co do sprzedaży leków bez recepty w innych miejscach niż apteka  - argumentuje Olesia Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów.

Jak informuje ZPP w komunikacie, przed rozpoczęciem debaty wyemitowano reportaż filmowy dotyczący "niebezpiecznych pomysłów" Naczelnej Izby Aptekarskiej, w którym ukazano, ile stracą na ich wdrożeniu polscy konsumenci i przedsiębiorcy.

"W materiale słyszymy wyraźny sprzeciw środowisk wiejskich. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, podkreśla, że ograniczenia te mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia Polaków mieszkających poza miastami" - pada informacja.

Jak informuje ZPP, zdecydował się zrealizować materiał w odpowiedzi na jednostronną dyskusję prowadzoną przez Naczelną Izbę Aptekarską na salach sejmowych.

- Odgórne, niczym nieuzasadnione zakazy urzędników niczego nie zmienią. Dziwi mnie ta absurdalna dyskusja, w którą daliśmy się wmanewrować. Zapomniano, w tym wszystkim, o zdrowym rozsądku – czy i w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia chce powtórzyć kazus z zakazem sprzedaży drożdżówek w szkołach, z którego szybko się wycofało? – stawia pytanie prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH