ZPP przeciwny pozytywnej opinii Komisji Zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/ rynekaptek.pl   19-01-2017, 15:05

ZPP przeciwny pozytywnej opinii Komisji Zdrowia Dyskusji o przyszłości farmaceutów nie ma końca - istnieje wiele rozbieżnych ocen propozycji zmian w Pf

Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) nie zgadzają się z przegłosowaną 17 stycznia 2017 roku na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia pozytywną opinią w sprawie poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Według ZPP, planowane zmiany w prawie nie zagwarantują lepszej opieki, ani nie zabezpieczą rynku przed nielegalnym wywozem leków za granicę. Spowodują natomiast stopniowe zamykanie aptek, co odbije się negatywnie zarówno na pacjentach, jak i na pracujących w nich farmaceutach.

"Podobne wątpliwości wobec projektu w oficjalnym piśmie do Ministra Zdrowia przedstawiło również Ministerstwo Rozwoju" - dodaje ZPP.

Eksperci zwracają uwagę, że nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, zgodnie z przyjętą przez jej inicjatorów nazwą „apteka dla aptekarza”, nie zabezpiecza interesów pacjentów. Przekazuje tak naprawdę rynek w posiadanie korporacji zawodowej – wąskiej grupy aptekarzy będących jednocześnie właścicielami tzw. aptek indywidualnych.  Wyrażają również swój protest przeciwko argumentacji, że tylko w indywidualnej aptece, której właścicielem jest farmaceuta, pacjent jest w stanie otrzymać odpowiednią opiekę.

Sceptycznie podchodzą do zapewnień, że nowe prawo będzie dotyczyło tylko i wyłącznie nowo otwieranych podmiotów aptecznych, a nie tych, które już na rynku funkcjonują.

- Przedsiębiorstwa nie działają w próżni. Przypominam, że zezwolenie na prowadzenie apteki jest wydawane na daną lokalizację, a apteki ją zmieniają. Jeśli teraz wprowadzimy te przepisy, w ciągu zaledwie kilku lat zminimalizujemy liczbę aptek na rynku – mówił Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Nieprawdą jest więc, że nowe przepisy nie dotyczą obecnie funkcjonujących punktów – dodał.

Przedstawiciele ZPP i PharmaNET przypominają, że konsekwencją zamykania aptek będzie ograniczenie dostępu do leków dla pacjentów oraz podwyższenie ich cen. 

Przypominają, że do poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne zastrzeżenia miało Ministerstwo Rozwoju, które wyraziło je w oficjalnym piśmie. Resort kierowany przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego skrytykował m.in. zapis dotyczący maksymalnej liczby aptek, które mogą być prowadzone przez jednego właściciela (konkretnie cztery).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH