ZPP skarży się posłowi na samorząd aptekarski

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-06-2016, 08:03

ZPP skarży się posłowi na samorząd aptekarski

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że nie jest właściwe, by wąska grupa przedsiębiorców, wspierana samorządem zawodowym, dyktowała państwu przepisy korzystne dla swojego biznesu. Pisze w tej sprawie do posła.

Do mojego biura poselskiego skierowano pismo - stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczące prac i zmian ustawy Prawo farmaceutyczne oraz działań podejmowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską - informuje poseł Jerzy Bielecki.

W stanowisku tym Związek wskazuje, że obserwuje nasilającą się tendencję do zamykania rodzimego rynku detalicznej sprzedaży leków i innych artykułów związanych z ochroną zdrowia. Zaznaczają, że tylko w ostatnich kilku miesiącach przedstawiciele administracji rządowej zadeklarowali poparcie dla wprowadzenia zasady „apteka dla aptekarza”, reinterpretacji przepisów Prawa farmaceutycznego w kierunku zakazu przekroczenia 1% aptek w województwie oraz wprowadzenia licznych ograniczeń w obrocie pozaaptecznym.

Zdaniem Związku wszystkie te propozycje zmierzają do ograniczenia działalności gospodarczej, a ich promotorem jest samorząd aptekarski. Samorząd ten liczy w Polsce blisko 30 tysięcy farmaceutów, natomiast w tej liczbie tylko kilka tysięcy to właściciele aptek. Związek uważa, że nie jest właściwe, by wąska grupa przedsiębiorców, wspierana samorządem zawodowym, dyktowała państwu przepisy korzystne dla swojego biznesu.

Dlatego też Związek w swoim wystąpieniu przestrzega, by rząd nie ulegał naciskom tej grupy biznesowo-zawodowej, ponieważ ucierpi na tym interes publiczny, a także pacjenci narażeni na wzrost cen leków i zmniejszoną ich dostępność.

Wskazują, że do prób wykorzystywania uprawnień samorządu ograniczających konkurencję przez lobby aptekarskie, dochodziło w przeszłości już wielokrotnie, czego dowodem jest m.in. decyzja Urzędu Antymonopolowego z dnia 17 marca 1993 r., która została podtrzymana przez Sąd Antymonopolowy w wyroku z dnia 6 lipca 1994 r., sygn. XVII Amr 8/94.

Zauważają, że ostatnie propozycje zmierzające do zamknięcia rynku aptecznego pod hasłem „uporządkowania rynku farmaceutycznego” oraz w imię „dobra pacjenta”, realizują te same grupy przedsiębiorców związanych z samorządem aptekarskim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH