ZPP: ten projekt jest absurdalny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ZPP/rynekaptek.pl   03-11-2016, 15:24

ZPP: ten projekt jest absurdalny ZPP twierdzi, że dyskusja o kształćie rynku farmaceutycznego powinna odbyć się za pośrednictwem projektu rządowego.

Przedstawionego projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego nie sposób ocenić inaczej, niż krytycznie. Zdziwienie budzi treść projektu, zakładająca wprowadzenie w życie najbardziej nawet absurdalnych i działających na niekorzyść pacjentów pomysłów samorządu aptekarskiego, ale także przyjęty tryb wypracowania go - uważa ZPP.

Podczas spotkania zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, które odbyło się 20 października br., odbyć się miała dyskusja dot. potrzeby wdrożenia działań legislacyjnych zmierzających do powstrzymania zmian na rynku farmaceutycznym.

- Okazało się jednak, że podczas spotkania zaprezentowany został gotowy projekt ustawy. Jest to tym bardziej niepokojące, że propozycja legislacyjna omawiana była przez przedstawiciela Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego - zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Kierujący GIF Główny Inspektor Farmaceutyczny, jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego ds. zdrowia i jest centralnym organem administracji. Nie jest jednak wiadome, w jakim zakresie przedstawiciel GIF był umocowany do reprezentowania i formułowania stanowiska rządu w pracach zespołu. Jest to tym bardziej istotne, że treść projektu jest - z perspektywy aktualnie obowiązującego porządku - wręcz rewolucyjna. – wskazuje w swoim stanowisku Związek.

ZPP ocenia projekt bardzo krytycznie: - Zdziwienie budzi nie tylko treść projektu, zakładająca wprowadzenie w życie najbardziej nawet absurdalnych i działających na niekorzyść pacjentów pomysłów samorządu aptekarskiego, ale także przyjęty tryb wypracowania go.

Organizacja jest zadania, że zawarte projekcie nowelizacji Pf pomysły (kryteria geograficzno-demograficzne) nie służą nikomu, poza członkami samorządu aptekarskiego, którzy mają uzyskać monopol na prowadzenie aptek: - Przedstawiona w uzasadnieniu projektu argumentacja jest kuriozalna - podnosi się np., że większa liczba i większe zagęszczenie aptek nie powoduje większej dostępności leków, nie podając absolutnie żadnego dowodu przemawiającego za tą - dosyć fantazyjną - tezą.

ZPP uważa, że wolna konkurencja działa na korzyść klientów, w tym przypadku pacjentów, którzy dzięki niej mogą taniej nabywać towary lepszej jakości oraz oczekiwać wyższej jakości obsługi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH