ZZTF: nie cofniemy się przed wyjściem z protestem na ulice

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   16-02-2015, 09:28

ZZTF: nie cofniemy się przed wyjściem z protestem na ulice

"Pragniemy wyrazić protest przeciw działaniom Ministerstwa Zdrowia przygotowującym zapis w sposób bezprecedensowy, ograniczający uprawnienia największej grupy zawodowej w farmacji - techników farmaceutycznych" - informuje ZZTF.

Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP oraz Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek wystosowały pismo protestacyjne adresowane do Premier Ewy Kopacz.

"Chcemy stanowczo zaprotestować nie tylko przeciw samym zmianom, które doprowadziłyby do absurdalnej wręcz sytuacji, w której technik nie mógłby wydać pacjentowi wielu leków nawet tych dostępnych bez recepty (np. żele z heparyną), ale przede wszystkim przeciw trybowi wprowadzania tych zmian" - piszą przedstawiciele obu środowisk.

Uprawnienia zawodowe – zwłaszcza te, funkcjonujące od lat - powinny być chronione w sposób szczególny. Jakakolwiek zmiana w tym zakresie powinna być poparta uzasadnieniem potrzeb oraz przyczyn, dla których się ich dokonuje, ponadto powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami społecznymi.

"Tymczasem w naszym przypadku nic takiego nie miało miejsca, projekt został przemycony i wprowadzony do ustawy w trakcie zmian nad zupełnie innymi zagadnieniami - bez jakiegokolwiek powiadomienia strony bezpośrednio zainteresowanej o tej zmianie. To, że w ogóle wiemy o szykowanych zmianach jest wyłącznie kwestią przypadku i wynika tylko z tego iż zostały "wykryte" przez jednego z członków ZZTF RP na dzień przed pierwszym w tej sprawie posiedzeniem Komisji Zdrowia. Takie okoliczności wprowadzania tak znaczących zmian w prawie są skandaliczne. W związku z tym pragniemy wyrazić swoje oburzenie i stanowczo zaprotestować przeciw takiemu traktowaniu naszej grupy zawodowej" - informuje ZZTF i IGWPAiA.

Dodają: "Oświadczamy, iż będziemy bezwzględnie walczyć o swoje prawa i godne traktowanie. Będziemy też stanowczo żądać zachowania standardów państwa prawa, a jeśli wniesione w projekcie zmiany ograniczające uprawnienia techników nie zostaną wykreślone, nie cofniemy się przed wyjściem z protestem na ulice".

Zdaniem organizacji, zawód technika farmaceutycznego funkcjonuje w naszym kraju od lat. Ich kształcenie zawsze odbywało się na podobnych zasadach jak pielęgniarek czy ratowników medycznych, jednak wskutek niezrozumiałych szykan nie tylko zamknięte zostały przed naszą grupa zawodową możliwości rozwoju, ale posunięto się do wygaszania kształcenia motywując to posunięcie nadmiarem absolwentów i bezrobociem na rynku.

"Nie tylko w Polsce lecz na całym świecie technicy farmaceutyczni są podstawą personelu aptecznego, trudno bez nich wyobrazić sobie funkcjonowanie aptek. Jako grupa zawodowa chcielibyśmy się rozwijać i podnosić kwalifikacje, spotykają nas jednak tylko szykany" - oceniają technicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH